15.12.2021 Kolmapäev

Omanikud: elektrit peaks saama osta börsiväliselt universaalteenusena

Eesti Omanike Keskliidu volikogu tegi valitsusele ettepaneku anda kodutarbijatele võimalus osta ka börsiväliselt elektrienergiat kasutades universaalteenust.

Eesti Omanike Keskliidu volikogu tegi valitsusele ettepaneku anda kodutarbijatele võimalus osta ka börsiväliselt elektrienergiat kasutades universaalteenust.
Eesti Omanike Keskliidu volikogu tegi valitsusele ettepaneku anda kodutarbijatele võimalus osta ka börsiväliselt elektrienergiat kasutades universaalteenust. Foto: pixabay

Selleks tuleb omanike sõnul kohustada Nord Pooli elektrituru Eesti hinnapiirkonnas turgu valitseval elektritootjat müüma kodutarbijate universaalteenuse koguses elektrienergiat ilma börsi vahenduseta.

"Hinnakujundusel lähtutaks elektrienergia tootmise kuludest ning kapitali tootlusest vastavalt konkurentsiameti kehtestatud reeglitele. Täiendava meetmena kompenseerida elektri tootjatele universaalteenusena toodetava elektri CO2 kvoodi kulud juhul kui need ületavad 30 eurot tonni kohta," ütles omanike keskliidu volikogu esimees Heiki Hepner.

Energia taskukohasus kaugvaates on võimalik, kui suudame tagada energiakandjate mitmekesisuse, suurendada majade energiatõhusust ning vähendada energiakandjate impordist sõltuvust,

lisas ta.

Põlevkivienergiast loobumine, mis on eesmärgiks võetud 2035. aastaks, eeldab tema sõnull uute, sealhulgas juhitavate võimsuste kohest ehitamise algatamist. "Eesti ja meie lähinaabrid on elektridefitsiidis, seepärast tuleb soodustada kõiki investeeringuid ning toetada asjaajamisel kõigi energia tootmisvõimaluste, sealhulgad tuumaenergia, kasutuselevõttu, sest vaid ilmastikust sõltuv tootmine ei taga varustuskindlust."

Omanike keskliidu sõnul ei ole kogu energiasüsteemis vähemtähtis kodumajapidamistes toodetav energia. Selleks, et soodustada kodumajapidamistes lokaalsete toomisvõimaluste loomist ning kasutamist, tuleb omanike arvatesmuuta võrguga liitumise protsess paindlikumaks ning taskukohasemaks.

"Tänane hinnapoliitika ning ajamahukas asjaajamine ei soodusta uute tootjate lisandumist. Uute hajaenergeetika tootmise ja salvestuse liitumispunktide väljaehitamine kodutarbijate poolt, peaks olema kantud võrguettevõtja ja tarbija poolt kahasse," leiab keskliit. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference