21.06.2022 Teisipäev

Õlletootjaid kimbutavad klaaspudelite puudus ning tarnetõrked

Üldine inflatsioon ja jätkuvad tarneahelate tõrked mõjutavad ka õlletootjaid – muret teevad nii klaaspudelite kui vaatide tarneraskused, samuti ebakindlad sisendhinnad. 

Klaaspudelite puudus on suur.
Klaaspudelite puudus on suur. Foto: pixabay

Saku Õlletehasele oli aasta algus hea, sest viimasest COVID-19 lainest väljuti märtsi keskel kiirelt ning turismi hoogustumisega avas Saku uuesti hotellide, restoranide ja toitlustussektor (HoReCa) müügikanali, mis koroona ajastul suletud oli, kommenteeris Saku Õlletehase juhtatuse liige Jaan Härms BNS-ile. 

Viimased kaks kuud on tarbimises näha olnud aga mõningat langust, mis suure tõenäosusega on tingitud nii sõjast kui ka kiirest inflatsioonist,

tõdes Härms. 

Samuti on mureks pidevalt muutuvad sisendhinnad. Õlletehase juhtatuse liikme sõnul muudavad tarnijad praeguses olukorras oma hindu igakuiselt, tuues põhjuseks läbivalt suurenenud kulud, nagu teravilja, elektri, kütuse ja gaasi hinnatõusud. "Niisamuti on muutunud ka klaaspudelite ostuhind – sõltuvalt pudeli tüübist ja tootmiskohast on hinnad juba rohkem kui kahekordistunud," lisas ta.

Põhjala Pruulikoja juht Ivar Aus märkis, et Põhjala pruulikojal klaaspudelite tarneprobleeme ei esine, sest on liikunud tootmises klaaspudelilt alumiiniumpurkidele.

"Teeme seda nii turu nõudluse, õlle kvaliteedi kui ka keskkonnasäästlikkuse aspektist lähtudes. Purgis säilib õlu pikemalt värske ja transpordikulud on madalamad, kuna purk on klaaspudelist kergem ning kaubaalusele mahub rohkem. Purki läheb pea kogu Põhjala põhisortiment, tänaseks villime ligi kolm neljandikku toodangust purkidesse. Klaaspudelitesse villime kangeid tumedaid ja keldriseeria õllesid," rääkis Aus BNS-ile.

Tootmist mõjutavate kitsaskohtade osas tõi Aus välja tarnehäired vaatide tootmisel, mille tarned hilinevad. Samas mainis ka pruulikoja juht, et hinnad on tõusmas eelkõige sisehindade ja kulude hinnatõusu tõttu. Üldist hinnatõusu suurust pruulikoja juht valmis kommenteerima ei olnud.

Saku Õlletehase esindaja märkis, et õlletehas otsib alternatiive klaaspudelite, kuid uute tarnijate leidmine on kõrghooaja ning Euroopa tarnijate tõttu keeruline.

"Olemasolevatel tarnijatel puudub üldiselt kapatsiteet uute klientide vastu võtmiseks ning Sakus kasutavate pudelite vormide arendamine uue tarnija juures võtab minimaalselt aega kuus kuud. Meie jaoks on olukord tähendanud, et mitmed tooted, mis olid plaanitud lansseerida pudelis on nüüd muudetud purgitoodeteks ning mõningatel juhtudel oleme lansseeringu käesolevaks aastaks tühistatud. Samuti võib uute tarnijatega koostöö alustamine meie jaoks tähendada ka vajadust lisainvesteeringutele. Paljud alternatiivid realiseeruvad pärast suvehooaega või 2023. aastal," nentis Härms.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!