18.09.2017 Esmaspäev

OECD: Eesti peab panustama majanduskasvu ja heaolu parandamisesse

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ja OECD peasekretär Jose Angel Gurria tõdesid 15. septembri pressikonverentsil, et Eesti eelarvepoliitika on tugev, ent veelgi tuleks tõsta kulutusi majanduskasvu potentsiaali ja heaolu suurendavatele meetmele.

Majanduskoostöö ja arengu organisatsioon (OECD) tunnustas oma majandusanalüüsis Eesti majanduspoliitikat ning näeb siin mitmeid tugevusi – eeskujulik ettevõtluskeskkond, kõrge haridustase, kõrge tööjõuturul osalemine, innovaatiline IKT-sektor ja tugev eelarvepoliitika.

"Oleme ühel meelel OECD-ga, et peame hoidma tasakaalulähedast eelarvepositsiooni, leides samas paremaid võimalusi vaesuse ja ebavõrdsuse vähendamiseks. Valitsus on juba teinud suuri samme selles suunas," kommenteeris Jevgeni Ossinovski. "Eesti on EL-i suurima sissetulekute ebavõrdsusega riik, mis pidurdab meie arengut ja ohustab ühiskonna sidusust. Teame, et võrdsemad ühiskonnad arenevad ka majanduslikult kiiremini."

OECD toob välja, et Eesti võiks laiendada töötutoetusi, et paraneks aktiivsetes tööturumeetmetes osalemine. Ossinovski sõnul on tasuta tööturumeetmed Eestis võimaldatud kõigile, hoolimata sellest, kas nad saavad töötutoetust. Samuti on töötukassa korraldatavates koolitusprogrammides osalejatele vajadusel tagatud rahaline tugi transpordi- ja majutuskulude katmiseks.

"Oleme tööturumeetmetele pannud suurt rõhku. Selleks, et julgustada toimetulekutoetuse saajaid tööle minema, jõustub 2018. aastast muudatus, millega inimene on esimesed kuus kuud pärast tööleminekut toimetulekutoetuse saamisel soodsamas olukorras – tema toetus ei kao päevapealt, vaid väheneb järk-järgult," ütles Ossinovski. "Võimaldame kuni 10 000 töötavale inimesele aastas tänavu maist ümberõpet, et aidata inimestel pidada sammu muutuva tehnoloogia ajastu nõudmistega ning ennetada töötuks jäämist."

OECD soovitab Eestil laiendada ka vanemapuhkuse osa, mis on reserveeritud isadele, kuna pikk vanemapuhkus hoiab naisi pikalt tööturult eemal. "Nõustume, et isade suurem osalus vanemapuhkuse kasutamisel ja tervikuna hoolduskoormuse jagamisel on vajalik, et vähendada soolist ebavõrdsust. Seepärast oleme muutmas vanemapuhkuse süsteemi nii, et üks kuu oleks mõeldud vaid isadele. Võimaldame vanemapuhkuse ajal ka osalist töötamist, ilma et lapsevanem sellest rahaliselt kaotaks," ütles Ossinovski.

Lisaks üldisele majandusülevaatele annab OECD seekordses raportis nõuandeid, kuidas Eesti majandus saaks enim kasu üleilmsest kaubandusest ning kuidas edendada tootlikkust tõstvaid investeeringuid.

OECD koostab iga oma liikmesriigi kohta kaheaastase intervalliga põhjalikke majandusanalüüse. Raport sisaldab hinnanguid majanduse väljavaadete kohta ning annab liikmesriigile majanduspoliitilisi soovitusi. OECD on 1961. aastal asutatud rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärk on edendada poliitikaid, mis parandavad inimeste majanduslikku ja sotsiaalset heaolu. Organisatsioonil on 35 liiget, Eesti on OECD liige alates 2010. aastast.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255