02.10.2023 Esmaspäev

Ministeerium: Eesti inimeste sissetulekute erinevus on aina süvenemas

Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi regionaalarengu osakonna juhataja Priidu Ristkoki sõnul on Eestis inimeste sissetulekute erinevus pealinna ja ülejäänud piirkondade vahel süvenemas.

Eesti inimeste sissetulekutes on üha suuremad käärid.
Eesti inimeste sissetulekutes on üha suuremad käärid. Foto: pixabay

"Eesti paistab OECD riikide taustal silma jätkuvalt suurte piirkondade vaheliste erinevustega sisemajanduse kogutoodangus (SKP) elaniku kohta, kuid pärast kõrgtaseme saavutamist 2010. aasta paiku on näitaja viimastel aastatel stabiliseerunud mõnevõrra madalamal tasemel," ütles Ristkok. 

Eesti on sealjuures üks Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) riike, kus rahvaarvu kasv on viimasel paaril aastakümnel koondunud kõige jõulisemalt suurematesse linnapiirkondesse. Põllumajandussektoris on tööhõive Eestis püsivas languses ning teenuste valdkonnas jätkuvalt tõusutrendis. Tööjõu tootlikkuse erinevused piirkondade vahel on aga vähenemas. Aeg-ruumiline ligipääsetavus teenustele, näiteks kolmanda taseme hariduse ja tervishoiu asutustele, on Eestis hinnatud aga üheks kehvemaks OECD riikide hulgas. 

Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) avaldab täna lõunal oma iga kahe aasta järel ilmuva lipulaeva väljaande. Piirkondlik väljavaade 2023 pakub uudset infot ebavõrdsuse muutustest OECD riikide ja piirkondade vahel viimase kahekümne aasta jooksul. Hinnatud on erinevaid näitajaid nagu inimeste sissetulek ja elanike ligipääs teenustele. Aruanne toob välja ka piirkondlike ebavõrdsuste hinna, mis võib nõrgestada riikide majanduslikku, sotsiaalset ja poliitilist sidusust ning viia piirkondliku rahulolematuseni. 

Aruanne prognoosib ka globaalseid tulevikustsenaariume aastaks 2045 ja hindab, kuidas need võivad mõjutada piirkondade vahelisi arenguerinevusi ning erinevat tüüpi regioone ja nende konkurentsivõimet tulevikus. Analüüsis hinnatakse, mida need tulevikuväljavaated võivad kaasa tuua majandusele, ühiskonnaelule ja poliitilisele stabiilsusele ning pakutakse välja teekaart poliitikasekkumiseks, millega piirkondade vahelisi arenguerinevusi paremini ohjata.

Täna avaldatakse koos aruandega ka igat OECD riiki – nende hulgas Eestit – puudutav täpsem riigipõhine infoleht, mis koondab põhiinfo regionaalpoliitika korraldamise ja piirkondade vaheliste erinevuste kohta. Riigi infoleht heidab valgust ka Eesti viimase aja muutustele. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference