03.06.2020 Kolmapäev

Maksepuhkuse taotluste summa kasvas 3,4 miljardi euroni

Finantsinspektsiooni (FI) teatel kasvas maksepuhkuse taotluste summa maikuus küll 3,2 miljardilt 3,4 miljardi euroni, ent uute maksepuhkuste arv ja summa olid möödunud kuul oluliselt väiksemad kui aprillis.

Eraisikud ja äriühingud olid 27. maiks esitanud pankadele 37 906 maksepuhkuse taotlust, mida on 6116 taotlust rohkem kui aprilli lõpus.
Eraisikud ja äriühingud olid 27. maiks esitanud pankadele 37 906 maksepuhkuse taotlust, mida on 6116 taotlust rohkem kui aprilli lõpus. Foto: pixabay

Pangad andsid maksepuhkuste näol laenuvõtjatele võimaluse ajutiseks hingetõmbeks ja rahavoogude ümber hindamiseks. Vaibunud maksepuhkuste taotluste arv näitab, et olukord on laenuvõtjate jaoks stabiliseerunud või on saabunud arusaam, et maksepuhkus ei ole ravim elujõuetuks muutunud ärimudelile,

ütles FI juhatuse esimees Kilvar Kessler pressiteates.

Ta märkis, et koroonakriis on mõjutanud majandust negatiivselt ja see kandub edasi ka pankade krediidikvaliteeti. "Finantsinspektsioon keskendub hoiustajate huvides pankade järelevalvele suunates neid krediidiriski juhtimisel ja piisava kapitaliseerituse hoidmisel," lisas Kessler.

Eraisikute maksepuhkuste taotluste summa osakaal oli maikuu lõpus 5,2 protsenti ja äriühingutel 21 protsenti vastava portfelli laenujäägist. Eraisikud olid kokku esitanud umbes 30 000 laenupuhkuse taotlust, millest ligi 20 000 puudutasid tarbimislaene ja veidi üle 10 000 eluasemelaene.

Äriühingute maksepuhkuse taotluste summast ligi pool on laekunud pankadele kinnisvaraettevõtetelt. Kokku olid 27. maiks kinnisvaraettevõtted esitanud maksepuhkuse taotlusi 1,3 miljardi euro väärtuses, mis on kinnisvarasektori laenujäägist 31 protsenti.

Eraisikud ja äriühingud olid 27. maiks esitanud pankadele 37 906 maksepuhkuse taotlust, mida on 6116 taotlust rohkem kui aprilli lõpus.

Pangad on loonud omavahendite reservid, mille arvelt katta võimalikud krediidikahjud või täita uute laenude väljastamisega kaasnevad kapitalinõuded. 27 miljardi euro suuruse krediidiportfelli juures moodustasid pankade omavahendid 2020. aasta esimese kvartali lõpus 4,7 miljardit eurot ja ületasid pankadele kohalduvaid omavahendite miinimumnõudeid 1,9 miljardi euro võrra.

TRK 2021 300x255 ee new2

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes