20.02.2014 Neljapäev

Majanduskuritegijad mõtlevad üha rohkem oma tegevust läbi

Keskkriminaalpolitsei talituse juht Ahti Truupõld esitles täna Tallinnas majanduskuritegevuse konverentsil Euroopa Liidu (EL) organiseeritud ja muu raske kuritegevuse ohuhinnangut SOCTA, mis viitab kuritegelike gruppide tegevuse hoogustumisele.

Majanduskuritegijad mõtlevad üha rohkem oma tegevust läbi
Majanduskuritegijad mõtlevad üha rohkem oma tegevust läbi Foto: Reuters

Truupõllu sõnul koostatakse SOCTA-t nelja-aastase intervalliga ning täna esitletud ohuhinnang valmis möödunud aastal. SOCTA laiem eesmärk on Truupõllu väitel aidata EL-i Nõukogul kuritegevuse vastases võitluses prioriteete määratleda ning see sisaldab endas ülevaadet olukorrast ja suundumustest raskes ja organiseeritud kuritegevuses Euroopa Liidu territooriumil. SOCTA-t koostatakse politseile laekunud informatsiooni, käimasolevate menetluste ja registreeritud kuritegevuse sünteesimise ja analüüsimise teel.

Truupõld tõi välja, et kuivõrd ka kuritegevuses saab kõik alguse inimestest, siis on ka SOCTA-s oluline tähelepanu suunatud kuritegelikele gruppidele.

2013. aastal avaldatud SOCTA-t vaadate, saab Ahti Truupõllu sõnul põhilisena välja tuua asjaolu, et organiseeritud kuritegelikud grupid (OKG) tegutsevad piiriüleselt, nad teevad omavahelist koostööd nii siseriiklikult kui ka rahvusvaheliselt, samuti jagunevad need hierarhilise ülesehitusega gruppideks ning horisontaalseteks võrgustikeks. "Kahe kolmandiku OKG-der puhul on nende liikmed erinevast rahvusest, üks kolandik grupoidest tegutsevad mitmetes kuritegude valdkondades, samuti kasutavad grupid üha enam ettevõtjalikku lähenemisviisi ning nende tegevus on kohati legaalse äriga läbi põimunud," rääkis Truupõld.

Tema sõnul püütakse majanduskuritegevuses vägivalda reeglina vältida, kuid on ka erandeid. "EL-i territooriumil tegutsevatest kolmandatest riikidest pärit OKG-d koosnevad tihti Ladina-Ameerika, endise NSVL-i, Afganistani, Pakistani, Ida-Aasia ja Põhja Aafrika päritoluga kurjategijatest. Levinumad OKG-de poolt toimepandavad kuriteod on seotud narkootikumide salakaubaveo ja erinevat liiki pettustega," rääkis Truupõld.

Tema sõnul kasutavad grupid teatud juhtudel legaalsest ettevõtlusest saadud raha ka kuritegude finantseerimiseks, kusjuures eesmärk on kriminaaltulu teenimine ning kuritegeliku raha legaliseerimine.

Truupõllu sõnul on EL-is käesoleval ajal ohtlikemateks kuritegudeks inimkaubandus, rahva tervist ja turvalisust ohustavad võltsitud tooted, käibemaksupettused, sünteetiliste narkootikumide tootmine ja salakaubavedu, küberkuriteod ning rahapesu. Võimalike uute ohtudena räägitakse enim ebaseaduslikust riigipiire ületavast jäätmekäitlusest ja pettustest energeetika valdkonnas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!