11.01.2017 Kolmapäev

Maaeluministeerium tahab suurendada maheekspordi 100 miljoni euroni

Maaeluministeerium on töötanud välja Organic Estonia programmi, mille eesmärk on suurendada Eesti mahetoodete eksporti viie aastaga 100 miljoni euroni.

"Eesti riigi kuvandi üks alustaladest on puhas keskkond, mida võiks senisest palju paremini kasutada, et muuta mahesektor arvestatavaks majandus- ning ekspordiharuks," ütles maaeluministeeriumi taimetervise osakonna juhataja Sigmar Suu pressiteate vahendusel. "Seejuures ei räägi me üksnes mahepõllumajandusest ja –toidust, vaid ka teistest mahesektoritest, nagu näiteks ökoturism või loodusfarmaatsia."

Ministeeriumi väljatöötatud mahemajanduse tervikprogrammi Organic Estonia eesmärk on suurendada viie aastaga maheeksporti vähemalt 100 miljoni euroni, luues ligikaudu 800 töökohta maapiirkondades põllumajandussfääris ning saavutada mahetunnustus 51% riigi pindalale.

"Mahetoodangu järele on maailmas üha kasvav nõudlus, kuid väikeriigina peame hoolega kaaluma, mida on mõttekas toota ja kuhu seda müüa. Seepärast on programmi esimeses etapis kavas töötada välja konkreetne maheekspordi suurendamise tegevuskava, mis hõlmaks ekspordipotentsiaaliga mahetoodete ja nende võimalike sihtturgude analüüsi," lisas Suu.

Ideekavand näeb ette, et mahemajanduse tervikprogramm hõlmaks ka teisi valdkondi peale mahepõllumajanduse, -toidu ja –toitlustamise, nagu mets ja bioressurss, öko- ja loodusfarmaatsia, öko- ja terviseturism, innovatsioon, teadus ja haridus.

Eesmärk arendada mahetoodete- ja teenuste eksporti on sõnastatud nii valitsusliidu aluspõhimõtetes aastateks 2016–2019, valitsuse 100 päeva plaanis kui ka valitsuse tegevuskavas aastateks 2016–2019 järgmiselt: kasutades Eesti puhtast keskkonnast tulenevat konkurentsieelist, arendame mahetoodete ja -teenuste eksporti, mis loob Eesti eri paigus uusi töökohti.

Teisipäeval tutvustas maaeluministeerium kava huvigruppidele ja sotsiaalpartneritele. Kohtumisel osalenud toetasid maaeluministeeriumi teatel ministeeriumi ettepanekut moodustada Organic Estonia programmi käivitamiseks meeskond, kes töötab välja mahemajanduse terviklahendused ning kaasab projekti kõikide vajalike ministeeriumide ja asutuste oskused ja kogemused, et tagada idee kiire elluviimine ning mahepõllumajanduse hoogustamine koos ekspordivõimekuse kasvuga.

Kohtumisel osalesid põllumajandus-, toidu- ja mahepõllumajandussektori organisatsioonide, turismi- ja metsandussektori organisatsioonide, toitlustajate, peakokkade ühenduse, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, keskkonnaministeeriumi, ettevõtluse arendamise sihtasutuse, maaelu edendamise sihtasutuse, ja kaubandus-tööstuskoja esindajad.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!