29.05.2023 Esmaspäev

Luminor: kodulaenu andmist välistab tuleohutusnõuetele mittevastavus

Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul välistavad kodulaenu andmist eelkõige tuleohutusnõuetele mittevastavus ja kasutusloa puudumine ning kinnisvara asukoht ja seisukord.

Soetatav kinnisvara on laenu tagatiseks, seega peab sellele saama sõlmida ka kodukindlustuse poliisi.
Soetatav kinnisvara on laenu tagatiseks, seega peab sellele saama sõlmida ka kodukindlustuse poliisi. Foto: pexels

Tuleohutusnõuetele mittevastavus on kindel põhjus, miks pank koduostu finantseerida ei soovi. "Olgu selleks küttesüsteem, tulekolletega seotud puudujäägid või midagi muud – kui hoone tuleohutusnõuded pole täidetud, on see piisav põhjus, miks pangad kliendi laenutaotlust ei rahulda," kinnitas Rebane.

Soetatav kinnisvara on laenu tagatiseks, seega peab sellele saama sõlmida ka kodukindlustuse poliisi. Rebane soovitab tutvuda kodukindlustuse tingimustega: kui soetatava kinnisvara puhul pole vajalikud nõuded täidetud, pole ka pangal põhjust seda kinnisvaraostu finantseerida.

Kasutusloa puudumine on aga teine sage põhjus, mille taha positiivne laenuotsus jääda võib. Kasutusluba peab kinnisvaral Rebase sõnul olema – see tõendab, et korter või maja, mida osta soovitakse, on elamiseks kõlbulik ja turvaline. "Sarnaselt kasutusloaga ei pruugi ka hoone registriandmed mõnel juhul tegelikkusele vastata. Korterite puhul tuleb igapäevaselt ette näiteid, kus registriandmetes on midagi korrast ära – näiteks on mõni oluline detail nagu trepp puudu või ei klapi ruutmeetrid dokumentides kirjeldatuga," näitlikustas eraisikute panganduse juht.

Laenupakkumist tehes tunneb pank huvi ka kinnisvara täpsema asukoha vastu.

Kui kinnisvara asub piirkonnas, mis on raskesti ligipääsetav, võib pank finantseerimisest loobuda,

nentis Rebane. 

Küsimusi tekitab üha enam ka unarusse jäänud kinnisvara seisukord. Sellise kinnisvara väärtust on sageli keeruline hinnata, mistõttu võib seegi jääda pankade poolt finantseerimata.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!