03.06.2016 Reede

Ligi 60 protsenti kiirlaenukontoritest ei saa enam laenu anda

Umbes 60% Eestis tegutsenud kiirlaenukontoritest pole pärast krediidiandja ja -vahendaja seaduse jõustumist tänavu märtsis uut tegevusluba taotlenud või on nende taotlus tagasi lükatud, mistõttu peavad nad kas ajutiselt või lõplikult uksed kinni panema.

60 tarbijakrediidi andjat on juba uue tegevusloa saanud või on neil võimalus see finantsinspektsioonilt varsti saada
60 tarbijakrediidi andjat on juba uue tegevusloa saanud või on neil võimalus see finantsinspektsioonilt varsti saada

Eestis tegutses varasemalt umbes 150 tarbijakrediidi andjat. Praeguseks on finantsinspektsioon (FI) uue tegevusloa väljastanud 37 kiirlaenukontorile, menetluses on veel 23 taotlust. 13 firmat on kas ise taotluse tagasi võtnud või on seda oluliste puuduste tõttu teinud FI. Ülejäänud pole veel taotlust esitanud, ütles FI kommunikatsioonijuht Livia Vosman BNS-ile.

See tähendab, et 60 tarbijakrediidi andjat on kas juba uue tegevusloa saanud või on neil võimalus omandada see peagi. Ülejäänud 90 firmat peavad kas ajutiselt või lõplikult tegevuse peatama, sest ilma tegevusloata tarbijakrediiti enam väljastada ei tohi.

Mullu kevadel võttis riigikogu vastu seaduse, millega kehtestati kõikidele krediidiandjaile ja -vahendajaile (välja arvatud pangad) kohustus taotleda FI-lt tegevusluba. Alates tänavu 21. märtsist peab kõigil kiirlaenukontoritel FI-st saadud tegevusluba olema.

Turumoonutuste või laenuandmise koondumise vältimiseks mõne muu tegevusnime alla kohaldatakse nõudeid ka liising- ja järelmaksu pakkujatele.

Lisaks kehtestatakse krediidiandjaile ja -vahendajaile hoolsuskohustus seista laenude pakkumisel ja nõustamisel tarbijate huvide eest – senisest põhjalikumalt tuleb hinnata tarbijate maksevõimet. Nõude eesmärk on kaitsta tarbijaid, kes üksinda ei suuda seista oma õiguste eest ettevõtjate vastu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes