23.03.2016 Kolmapäev

Laenude ja liisingute maht kasvas veebruaris aasta võrdluses 6 protsenti

Eesti Pank teeb kokkuvõtte ettevõtete ja majapidamiste laenu- ja liisinguportfellist
Eesti Pank teeb kokkuvõtte ettevõtete ja majapidamiste laenu- ja liisinguportfellist

Eesti ettevõtete ja majapidamiste laenu- ja liisinguportfelli maht kasvas veebruaris aastataguse ajaga võrreldes 6%.

Kuuga suurenes laenu- ja liisinguportfelli maht 87 miljoni euro võrra, 16,2 miljardi euroni, teatas Eesti Panga ökonomist Mari Tamm pressiteate vahendusel.

Ettevõtete laenude ja liisingute jääk kasvas veebruaris aastataguse ajaga võrreldes 7%. Uusi laene ja liisinguid väljastati ettevõtetele ligikaudu 770 miljoni euro väärtuses, mis on eelmise aasta keskmisega võrreldav tase.

Üle poole 2016. aasta esimestel kuudel väljastatud pikaajalistest laenudest anti peamiselt sisenõudlusele keskendunud kinnisvara- ja kaubandusettevõtetele.

Eesti Panga teatel jätkas eluasemelaenude maht veebruaris stabiilset kasvu, aasta võrdluses 4,3%. Uusi eluasemelaene väljastati aasta esimestel kuudel sellele perioodile omaselt väikeses mahus, veebruaris 68 miljoni euro väärtuses.

Nagu ka eelmistel kuudel, kasvab autoliisingute maht endiselt kiiresti, veebruaris oli kasv aasta võrdluses 18%. Ka arveldus- ja krediitkaardilaenude jääk kasvas veebruaris esimest korda üle mitme aasta, aasta võrdluses 0,7%.

Kuu jooksul väljastatud uute laenude keskmised intressimäärad jäid samale tasemele nagu eelmistel kuudel. Veebruaris ettevõtetele väljastatud pikaajaliste laenude intressimäär küll langes pisut, 2,1%ni, kuid see määr võib muutuda vastavalt laenuprojektide riskile.

Pankadevaheline konkurents ettevõtete laenude turul on aga tihe ning see toob kaasa intressimarginaalide vähenemise. Kuu jooksul välja antud eluasemelaenude keskmine intressimäär püsis stabiilselt viimaste kuude tasemel ehk 2,2% juures.

Eesti ettevõtete ja majapidamiste hoiuste kogumaht jäi veebruaris eelmise kuu tasemele ja oli 10,8 miljardit eurot, teatas Eesti Pank. Aastataguse ajaga võrreldes oli hoiuste kogumaht veebruaris 9,7% suurem. Seega kasvavad Eesti ettevõtete ja majapidamiste hoiused endiselt pangalaenudest kiiremini.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes