06.04.2021 Teisipäev

Kümned tuhanded saavad taotleda võlanõude aegunuks tunnistamist

Esmaspäevaga aegusid hinnanguliselt 80 000 inimese täitemenetluse nõuded, kuid nõude aegunuks tunnistamiseks peab võlgnik esitama täiturile sellekohase korrektse juriidilise avalduse ning seda saab teha alates teisipäevast.

Võlgnik peab esitama täiturile sellekohase korrektse juriidilise avalduse ning seda saab teha alates teisipäevast.
Võlgnik peab esitama täiturile sellekohase korrektse juriidilise avalduse ning seda saab teha alates teisipäevast. Foto: pixabay

Kuna nõutud avalduse koostamine juristi abita ei ole enamus inimestele jõukohane, ehitasid juristid täitemenetluse aegumise õigusroboti, mis aitab kohtutäiturile esitada korrektse avalduse nõude aegumise kohta ning annab juhised, millistel juhtudel saab aegumist kohaldada ja kuidas protsess tervikuna toimub.

Õigustehnoloogia idufirma HUGO.legal meeskond on koostöös juristidega viimase paari aasta jooksul ehitanud juba 10 õigusrobotit, mis kõik inimesi tasuta abistavad. Lisaks on eestlaste ehitatud robotid inimesi aitamas ka Lätis, Leedus ja Poolas.

Võlanõustajate liidu juhatuse liige Raivo Kiisk, kes täitemenetluse õigusroboti ehitamisel aktiivselt osales, soovitab kiirema tulemuse tagamiseks koostada avaldus võimalikult varakult.

On selge, et kohtutäiturite postkastid ummistuvad peagi ning kiiremini tegutsejatel on lootust varem aegunud nõudest vabaneda. Kuna probleem puudutab paljusid ning nõudest vabanemise eelduseks on juriidiliselt korrektne tegutsemine, ehitasimegi koostöös kogenud meeskonnaga õigusroboti, kes oskab nõuete aegunuks tunnistamise protsessis tubliks abimeheks olla – tuleb vaid roboti küsimustele vastata ning tulemuseks on korrektne avaldus kohtutäiturile edastamiseks,

lisas Kiisk.

Täitemenetluse aegumise õigusrobot on leitav veebis www.hugo.legal/taitemenetluse-aegumine/

2011. aasta 5. aprillil jõustus seadusemuudatus, millega nähti ette, et jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude ning muude täitedokumentidest tulenevate nõuete aegumistähtaeg on senise 30 aasta asemel 10 aastat. Tänavu 5. aprillil mööduski 10 aastat selle seadusemuudatuse jõustumisest ning kõik inimesed, kelle täitemenetluse võlgnevus on tekkinud enne 2011. aasta 5. aprilli, saavad tänavu alates 6. aprillist taotleda nõude aegumist.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!