24.05.2021 Esmaspäev

Võlanõuete aegumise tähtaeg on käes

Enne 2011. aasta 5. aprilli kehtinud tsiviilseadustiku üldosa seaduses oli jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude, samuti kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tuleneva nõude aegumistähtaeg 30 aastat. 5. aprillil 2011 jõustus seadusemuudatus, mille kohaselt muudeti varasem, 30-aastane aegumistähtaeg tunduvalt lühemaks, pärast mida aeguvad täitemenetluses esitatud nõuded kümne aastaga.

Terje Eipre, vandeadvokaat, advokaadibüroo Eipre&Partnerid
Terje Eipre, vandeadvokaat, advokaadibüroo Eipre&Partnerid Foto: erakogu

Võla aegumine tähendab, et pärast võla aegumist on õigus keelduda oma kohustuse täitmisest ning sissenõudja kaotab õiguse võlga sisse nõuda. Kui võla aegumise eeldused on täidetud, lõpetab kohtutäitur täitemenetluse ning võlgnevus nii-öelda kustutatakse.

Aegumise tähtaeg

5. aprillil 2021 saabus esmakordselt päev, kus täitub kümme aastat kohtuotsuste menetlemisest, mille täitmise suhtes saab taotleda aegumist. Tavapäraselt algab aegumine sellest päevast, kui sissenõudja esitab kohtuotsuse kohtutäiturile täitmiseks, ning lõpeb...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!