28.10.2013 Esmaspäev

Kinnisvaraturgu veab üldine kindlustunne

Eesti majanduse positiivsed näitajad on aidanud kinnisvaraturul edukalt taastuda, samas on soodsate intresside mõju kohalikule turule selgelt ülehinnatud ning hinnakasvu veab eelkõige dividendide, deposiitide ja laenuraha voolamine kinnisvarasse, ütles Metro Capital Management AS-i partner Ain Kivisaar Äripäeva arvamusloos.

Kinnisvaraturgu veab üldine kindlustunne. Pildil Ain Kivisaar
Kinnisvaraturgu veab üldine kindlustunne. Pildil Ain Kivisaar Foto: PM

Viimastel aastatel suhteliselt stabiilsena püsinud 8−10-protsendilist hinnatõusu Tallinna kinnisvaraturul võib Kivisaare sõnul pidada jätkusuutlikuks veel mitme aasta vältel, kuivõrd ressurssi on kinnisvaraturule pidevalt juurde voolamas.

"Pakkumine on seevastu suhteliselt konstantne suurus ning umbes ühe protsendi võrra aastas kasvav Tallinna elamufond ei suuda tekkinud nõudlust rahuldada. Selle loomulikuks väljundiks ongi hindade tõusmine, mis jätkub seni, kuni leitakse uus tasakaalupunkt," kirjutab Kivisaar.

Samas on intresside mõju tema hinnangul kinnisvaraturule tugevalt ülehinnatud ning ostuotsuseid mõjutavad pigem üldisest majanduskeskkonnast tulenev kindlus või ebakindlus ning laenude kättesaadavus. Intressitase on alles neljanda-viienda tähtsusega küsimus.

Seega võiks intresside mõõdukas tõus kinnisvaraturu aktiivsusele isegi positiivselt mõjuda, kuivõrd see suurendaks pankade huvi laenumahtusid kasvatada. Samuti oleks intresside tõus selge märk Euroopa majanduse paranenud tervisest, mis annaks ostjatele kindlustunde kinnisvaratehinguid sõlmida.

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes