TRK 1140x140 ee gif
05.10.2018 Reede

Kiire hinnakasv tänavu püsib

Sulev Pert, ökonomist
Sulev Pert, ökonomist Eesti Pank
Statistikaameti andmetel kiirenes tarbijahindade aastakasv septembris edasi. Aastaga on hinnakasvu kõige rohkem panustanud mootorikütuste ja elektri hinnad. Samuti on hinnakasvu tänavu hoogustanud kuum ilm suvekuudel, mis on tõstnud aiasaaduste hindu.

Mootorikütuste ja elektri hinnad on mulluse septembriga võrreldes kümnendiku võrra tõusnud. Toornafta hind saavutas maailmaturul selle aasta septembris nelja aasta rekordtaseme, kuid nafta töötlemise juurdehindlus on vähenenud ja see on kütuste kallinemist mõnevõrra tagasi hoidnud.

Kiiresse hinnakasvu on tänavu panustanud ka kuum ilm suvekuudel: põllumajanduse jaoks kehvade suvekuude tõttu on hakanud tõusma aiasaaduste hinnad. Ka elektri börsihind on olnud viimastel kuudel ilmaolude tõttu muutlik, ning aastaga kallines see 11%.

Kuna energia hindade kasv pole taltunud, võib tänavu oodata, et tarbijakorvi hinnakasv püsib kiire. Järgmisel aastal on hinnasurve väiksem, sest valitsus otsustas planeeritud alkoholiaktsiisi tõusud ära jätta. See aeglustab hinnakasvu ligikaudu poole protsendipunkti võrra.

Euroala inflatsioon ületas juba neljandat kuud järjest 2%, sest nafta ja toiduainete hinnad on hoogustanud ka euroala hinnakasvu.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes