09.11.2018 Reede

Kaupade eksport kasvas septembris aastaga 11 protsenti

Kaupade eksport ja import suurenesid 2018. aasta septembris võrreldes eelmise aasta sama ajaga mõlemad 11 protsenti.

Enim mõjutas kaubavahetuse kasvu mineraalsete toodete nagu õlide ja mootorikütuste nii ekspordi kui ka impordi suurenemine, teatas statistikaamet.

Tänavu septembris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,2 miljardi euro värtuses ja imporditi Eestisse 1,3 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 76 miljonit eurot, mullu septembris oli see 70 miljonit eurot.

Kaupade ekspordi peamised sihtriigid olid septembris Soome, mis andis 15 protsenti kogu kaupade ekspordist. Rootsi, Ameerika Ühendriikide ja Läti kõigi osatähtsus oli aga 10 protsenti.

Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Rootsi elektriseadmeid ning puitu ja puittooteid, Ameerika Ühendriikidesse elektriseadmeid ja mineraalseid tooteid, Lätti mineraalseid tooteid nagu elektrienergia ja kütuselisandid ning põllumajandussaaduseid ja toidukaupu nagu toorpiim ja õlu.

Eksport suurenes enim Ameerika Ühendriikidesse 104 miljoni euroga, Singapuri 33 miljoni euroga ja Nigeeriasse 23 miljoni euroga. Ameerika Ühendriikidesse kasvas enim elektriseadmete ning Singapuri ja Nigeeriasse mineraalsete toodete väljavedu. Enim kahanes eksport Saksamaale 32 miljoni euroga ja Rootsi 27 miljoni euroga.

Kaupadest eksporditi septembris kõige rohkem mineraalseid tooteid, mis moodustasid 18 protsenti kogu kaupade ekspordist, elektriseadmeid 16 protsenti ning puitu ja puittooteid 10 protsenti.

Enim kasvas mineraalsete toodete ning puidu ja puittoodete väljavedu vastavalt 132 ja 12 miljoni euroga. Enim vähenes transpordivahendite väljavedu 28 miljoni euroga.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus oli 2018. aasta septembris kogu kaupade ekspordist 70 protsenti. Eesti päritolu kaupade väljavedu suurenes eelmise aasta septembriga võrreldes 10 protsenti, kuid re-eksport 12 protsenti. Enim kasvas Eesti päritolu mineraalsete toodete nagu õlid ja põlevkivikütteõli, elektriseadmete ning puidu ja puittoodete nagu puitgraanulid ja kasepaberipuit eksport. Eesti päritolu toodete osatähtsus moodustas kogu mineraalsete toodete väljaveost 56 protsenti.

2018. aasta septembris imporditi kõige enam kaupu Soomest, moodustades 14 protsenti kogu kaupade impordist, Venemaalt 11 protsendiga, Leedust ja Rootsist kummastki 10 protsendiga.

Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid ning metalli ja metalltooteid, Venemaalt ja Leedust mineraalseid tooteid, Rootsist elektriseadmeid ja transpordivahendid. Kõige rohkem suurenes import Venemaalt, moodustades 72 miljonit eurot, Rootsist 27 miljoni euroga ja Soomest 24 miljoni euroga. Venemaalt ja Soomest suurenes enim mineraalsete toodete nagu kütuselisandid ja mootorikütus ning Rootsist elektriseadmete import.

Kaupadest imporditi Eestisse enim mineraalseid tooteid, mis moodustas 16 protsenti kogu kaupade impordist, elektriseadmed moodustasid 14 protsenti ning mehaanilised masinaid 10 protsenti. Enim suurenes mineraalsete toodete ning mehaaniliste masinate sissevedu vastavalt 110 ja 17 miljoni euroga. Enim kahanes transpordivahendite sissevedu 14 miljoni euroga.

Väliskaubanduse ekspordi mahuindeks kasvas 2018. aastal septembris võrreldes 2017. aasta sama kuuga 4 protsenti ja impordi mahuindeks 1 protsenti.

2018. aasta kolmandas kvartalis eksporditi kaupu 3,6 miljardi euro väärtuses ja imporditi 4 miljardi euro eest. Eksport kasvas III kvartalis 14 protsenti ja import 13 protsenti võrreldes möödunud aasta sama perioodiga.

Kaubavahetuse puudujääk oli kolmandas kvartalis 371 miljonit eurot, mullu kolmandas kvartalis oli see 354 miljonit eurot. Kolmandas kvartalis eksporditi kaupu 161 riiki ja imporditi 110 riigist. Tänavu üheaksa kuu jooksul on kaupade eksport kasvanud 11 protsenti ning import protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes