17.04.2020 Reede

Europarlament võttis vastu abinõud rahade paindlikuks kasutuseks

Euroopa Parlament võttis reedel vastu täiendavad abinõud, et EL-i vahendeid saaks võitluses COVID-19 pandeemia vastu kasutada viivitamatult ja paindlikult.
Euroopa Parlament võttis reedel vastu täiendavad abinõud.
Euroopa Parlament võttis reedel vastu täiendavad abinõud. Foto: Sara Kurfeß, Unsplash

Reedel toimunud erakorralisel täiskogu istungil kiitis parlament kiirmenetluse teel heaks Euroopa Komisjoni poolt 2. aprillil esitatud koroonaviirusele reageerimise investeerimisalgatuse täiendatud versiooni, teatas Euroopa Parlamendi pressiteenistus.

Heakskiidetud ettepanekute hulgas olid erimeetmed EL-i vahendite paindlikuks kasutamiseks, mis võimaldavad liikmesriikidel paigutada vahendeid ümber kolme peamise ühtekuuluvusfondi –Euroopa Regionaalarengu Fond, Euroopa Sotsiaalfond ja Ühtekuuluvusfond – vahel, eri piirkonnakategooriate vahel ja fondide prioriteetsete valdkondade vahel.

Erandkorras on käimasoleva kriisiga seotud ühtekuuluvuspoliitika programme võimalik rahastada täies ulatuses EL-i vahenditest. Hääletatud meetmed lihtsustavad ühtlasi programmide heakskiitmist, aitavad kiirendada rakendamist ning lihtsustada rahastamisvahendite kasutamist ja auditeid.

Uued eeskirjad võimaldavad põllumajandustootjatel saada soodsatel tingimustel laene või tagatisi, et katta oma tegevuskulud kuni 200 000 euro ulatuses.

Samuti vabastavad eeskirjad maaelu arenguks kasutamata jäänud vahendid, et võidelda COVID-19 vastu. Ettepanek võeti vastu 689 poolt- ja kuue vastuhäälega, erapooletuid oli üks.

Kalandus- ja vesiviljelussektori erimeetmetega toetatakse kalureid, kes peavad pandeemia tõttu ajutiselt tegevuse peatama, antakse rahalist abi vesiviljelustootjatele tootmise peatamiseks või vähendamiseks, tagatakse toetus tootjaorganisatsioonidele kala- ja akvakultuuritoodete ajutiseks ladustamiseks, ning võimaldatakse riiklike rakendusfondide paindlikum ümberjaotamine.

Parlamendiliikmed kiitsid pärast Euroopa Liidu Nõukoguga mitteametliku kokkuleppe saavutamist heaks ka rea parandusi, mis võimaldavad toetada uusi kalureid ja kalureid, kes kalastavad ilma paadita.

Nende parandustega kohandatakse ka äärepoolseimate piirkondade jaoks ette nähtud sätteid ning tagatakse eelarve paindlikkus, et aidata riike, kes on kõik eraldatud vahendid juba ära kasutanud. Täiendatud ettepanek võeti vastu 671 poolt- ja 10 vastuhäälega, erapooletuid oli 15.

Erimeetmed enim puudust kannatavate isikute Euroopa abifondi (FEAD) jätkuva toimimise tagamiseks võimaldavad rahastada kaitsevahendite soetamist töötajatele ning vabatahtlikele, projektide ajutist täies ulatuses rahastamist EL-i eelarvest ning lihtsustavad aruandlust ja auditit COVID-19 kriisi vältel.

Pärast mitteametlikku kokkulepet Euroopa Liidu Nõukoguga kiitsid parlamendiliikmed heaks ka muudatused, mis võimaldavad abi andmist näiteks elektrooniliste või pabervautšerite abil, et tagada kõigi tegevuses osalejate ohutus ning jõuda kõige haavatavamate ja tõrjutumate isikuteni.

Heakskiidetud meetmete eesmärk on kaitsta kõige haavatavamaid inimesi COVID-19 ohvriks langemise eest ning tagada, et toiduabi ja esmane materiaalne abi jõuaksid turvaliselt abivajajateni. Muudetud ettepanek võeti vastu 686 poolt- ja seitse vastuhäälega, erapooletuid oli kolm.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!