07.12.2018 Reede

Energia kallinemine tõstab hindu

Inflatsioon ulatus novembris 3,4 protsendini. Kõige rohkem panustas hinnatõusu energia kallinemine.

Tõusid elektri ja teiste kütuste nagu puidu, gaasi hinnad. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes olid ka mootorikütused kümnendiku võrra kallimad. Mootorikütuste hinda mõjutavad nii aastatagusest mõnevõrra kõrgem nafta hind kui ka suuremad aktsiisimäärad.

Oktoobriga võrreldes aeglustus hinnatõus ühe protsendipunkti võrra, kuna mootorikütused kuu jooksul odavnesid. Viimase taga oli nafta hinna oluline langus, mis  omakorda tulenes nafta ülepakkumisest maailmaturul, kuna nii USA kui Saudi Araabia suurendasid oma tootmismahte. Lisaks sellele soodustab nafta hinna langust nõudluse kasvu aeglustumine, seda eriti arenevatel turgudel. Viinis jätkuvad täna läbirääkimised OPECi ja Venemaa vahel nafta tootmismahtude vähendamiseks. Eile (06.12.2018) kärbete jaotuse osas erinevate riikide vahel kokkulepet ei saavutatud.

Hinnatõus küündib sel aastal 3,5 protsendini. Erinevatest kaubagruppidest panustavad hinnatõusu eelkõige sundkulutused: eluase, toit, transport. Lisaks mõjutab hinnaindeksit alkoholi ja tubaka kallinemine. Järgmisel aastal aeglustub inflatsioon aga 2,8 protsendini, kuna energia hinnatõus peatub ja alkoholi aktsiisitõus jääb ära.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!