08.08.2014 Reede

Ehitusturul toimub madala nõudluse tõttu hinnalangus

Kahanev nõudlus ja tihe konkurents on pannud ettevõtteid langetama pakkumisi ehitushangetel, märgivad nii Nordecon kui Merko poolaasta tulemuste kommentaaris.

Ehitusturul toimub madala nõudluse tõttu hinnalangus
Ehitusturul toimub madala nõudluse tõttu hinnalangus Foto: PM

"Konkurents on kõikides ehitusturu valdkondades tihe," märkis Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink. "Taas on suurenenud keskmine ehitushangetel osalejate arv ning odavaima hinnaga võitnud pakkumiste suured erinevused keskmistest."

Vinki sõnul sarnaneb olukord mõneti 2009. aastaga, kui väheneva nõudluse ootuses hakkasid ehitushinnad kiiresti langema, viies kaasa ka paljude sisendite hinnad. "Olulise erinevusena ei ole hetkel sisendite hindades massiivset langust näha ning sellele pakkumisfaasis panustavatele ettevõtetele võivad lepingud lõppeda probleemidega. Konkurentsi poolt avaldatav surve ehitushindadele ja seeläbi kasumile on aga tuntav," ütles ta.

AS Merko Ehitus juhatuse esimees Andres Trinki sõnul ei saa aga rahule jääda uute lepingute väikese mahuga ning seda eriti Eestis. "Ühtepidi on tegemist ootuspärase trendiga, ent tuleb arvesse võtta, et uute tellimuste langus võib mõjutada 2015. aasta ehitusmahtusid. Loodetavasti on see ajutise iseloomuga. Lepingute mahu langus peegeldab teatud määral ehitusturu olukorda, kus peatöövõtjatele on tervikuna vähe tellimusi ning tehakse väga agressiivseid hinnapakkumisi, millega meie kaasa pole läinud," ütles Trink.

"Jätkuvalt hea positsioon on meil uute korterite turul kõigis kolmes Balti riigi pealinnas, kus jätkame investeerimist uutesse arendusprojektidesse. Tänavu oleme kavandanud suurusjärgus 45–50 miljoni euro suurust investeeringut nii varem alustatud töösolevatesse projektidesse kui tänavu käivitavatesse uutesse arendusprojektidesse," lisas Trink.

Nordeconi puhaskasum langes esimeses poolaastas 812 000 eurolt 454 000 euroni, käive kahanes samal ajal 11 protsenti 67,4 miljoni euroni.. Ehituskontserni Merko esimese poolaasta käive jäi aastases võrdluses samaks moodustades 113,7 miljonit eurot, samas kasum kasvas 10 protsenti 4,4 miljoni euroni.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference