25.10.2018 Neljapäev

Eesti Pank: kõrge tootmishind ohustab Eesti töötlevat tööstust

Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja hinnangul ohustab Eesti kõrge tootmise hind võrreldes teiste Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega siinset töötlevat tööstust.

"Juhul, kui peaks toimuma töökohtade ärakolimine Eestist seetõttu, et siin on liiga kallist toota, siis tõenäoliselt toimub see töötlevas tööstuses," rääkis ökonomist Eest Panga värkse tööturu ülevaate tutvustamisel.

Oja sõnul jäävad Eesti palgad küll Põhja- ja Lääne-Euroopa riikide tasemele tunduvalt alla, kuid siiski on Eesti palgatase võrreldes Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega üsna kõrge ning läheneb Lõuna-Euroopa omale.

Ühest küljest tähendab kõrgem palk töötegijale suuremat sissetulekut ja mitmekülgsemaid tarbimisvõimalusi ning ökonomisti sõnul peavadki Euroopa kõrgema elatustasemega riikidele järelejõudmiseks palgad kasvama.

Teisest küljest sunnib tööjõu kallinemine kolima madala tootlikkusega tootmist odavama tööjõuga riikidesse ja see suurendab ebakindlust tuleviku ees. "Kui lühikese aja jooksul peaks lahkuma mitu ettevõtet järjest, võib kannatajaks jääda hõive," tõdes Oja.

Eesti tööstussektoris maksab töö ligikaudu 50 protsenti rohkem kui Lätis ja Leedus. Bulgaariast ja Rumeeniast on Eesti juba mitu korda kallim. Sama tegevusala palgad on Eesti tööstussektoris ligikaudu 50 protsenti kõrgemad kui Poolas, Ungaris, Lätis ja Leedus ning 20–25 protsenti kõrgemad kui Tšehhis ja Slovakkias. "Tegelikult on tootmise hind tööjõu kulude mõttes Eestis praeguseks Ida-Euroopa kõrgeim," märkis keskpanga ökonomist.

Samas rõhutas Oja, et kuigi enamikus Ida-Euroopa riikides on tööjõud odavam kui Eestis, ei pruugi tootmise sinna kolimisest ettevõttele palju abi olla, sest oodatavalt kallineb tööjõud madalama palgatasemega riikides kiiremini.

"Kui Lätis jätkub samasugune palgakasv nagu viimasel kuuel aastal, jõuab Läti tööstussektori palgatase kuue-seitsme aastaga sama kõrgele, nagu see oli möödunud aastal Eestis," rääkis ta.

See ei ole ökonomisti hinnangul ilmselt piisav perspektiiv, et suurt osa tootmisest Eestist Lätti kolida, kuna ka tootmist kolida ei ole odav. "Pigem võib karta seda, et kui majandusolukord halveneb, suletakse tootmisüksuseid eeskätt riikides, kus tööjõud on kallim," lisas ta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255