09.09.2021 Neljapäev

ECB aeglustas pandeemiaaegset varaostuprogrammi

Euroopa Keskpank (ECB) otsustas tänasel rahapoliitika nõukogu istungil aeglustada varaostude tempot pandeemiaaegse erakorralise programmi alusel, kuid jättis muud meetmed senisele tasemele.

ECB rõhutas, et on valmis kohandama kõiki oma rahapoliitilisi instrumente, et tagada inflatsiooni stabiliseerumine kahe protsendi juures keskpikas plaanis.
ECB rõhutas, et on valmis kohandama kõiki oma rahapoliitilisi instrumente, et tagada inflatsiooni stabiliseerumine kahe protsendi juures keskpikas plaanis. Foto: pixabay

Keskpank jättis püsivõimaluse intressimääraks -0,50 protsenti, põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimääraks 0,00 protsenti ja laenamise püsivõimaluse intressimääraks 0,25 protsenti.

Keskpank eeldab, et sümmeetrilise kaheprotsendise inflatsioonieesmärgi toetamiseks jäävad intressimäärad senisele või madalamale tasemele kuni prognoositav inflatsioon tõuseb kahe protsendini parajalt enne prognoosiperioodi lõppu ja püsib sellel tasemel ülejäänud perioodi vältel; samuti kuni keskpank leiab, et baasinflatsioon on piisavalt tugevnenud, et inflatsioon keskpikas plaanis kahe protsendi juures püsiks.

Keskpanga teatel võib see osutada üleminekuperioodile, mil inflatsioon on eesmärgist mõõdukalt kõrgem.

Varaostude erakorralise programmi PEPP alusel jätkatakse kogumahus 1,85 triljonit eurot. Varaostud selle programmi raames kestavad vähemalt 2022. aasta märtsi lõpuni, kuid igal juhul kuni nõukogu hindab koroonaviiruse kriisi lõppenuks.

Keskpank leidis aga pärast rahastamistingimuste ja inflatsiooniväljavaate hindamist, et soodsaid rahastamistingimusi saab säilitada mõõdukalt aeglasema varaostude tempoga kui kahes eelnevas kvartalis.

Oste tehakse paindlikult vastavalt turutingimustele ning vältides rahastamistingimuste karmistamist, mis on vastuolus eesmärgiga ohjeldada pandeemiast tingitud langusmõju inflatsiooni prognoositavale arengule, märkis keskpank.

Kui soodsaid rahastamistingimusi saab hoida varaostuvooludega, mis ei ammenda PEPP-i kogumahtu, ei pruugita selle portfelli täielikult ära kasutada. Samuti võidakse seda vajadusel rekalibreerida, et hoida soodsaid rahastamistingimusi ja aidata ennetada pandeemiast tingitud langusmõju inflatsiooni prognoositavale arengule, teatas nõukogu.

ECB nõukogu jätkab erakorralise varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvate põhiosa tagasimaksete reinvesteerimist vähemalt kuni 2023. aasta lõpuni. Igal juhul kavatsetakse erakorralise varaostukava portfelli edaspidist likvideerimist juhtida, et vältida sekkumist asjakohasesse rahapoliitika kurssi.

Varasem varaostuprogramm APP jätkub tempos 20 miljardit eurot kuus. Igakuised varaostud jätkuvad nii kaua kui rahapoliitika toetamiseks vaja ning lõppevad vahetult enne seda, kui ECB taas intressimäärasid tõstma hakkab.

ECB nõukogu kavatseb ka jätkata varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvate põhiosa tagasimaksete täies ulatuses reinvesteerimist pikema aja jooksul pärast baasintressimäärade tõstmist, ning igal juhul seni, kuni see on vajalik soodsate likviidsustingimuste ja küllaldaselt toetava rahapoliitilise kursi säilitamiseks.

Lisaks jätkab ECB nõukogu likviidsuse pakkumist suunatud pikemaajaliste refinantseerimisoperatsioonide programmi TLTRO-III kaudu. Programmi alusel pakub keskpank odavaid laene euroala pankadele, toetades laenuandmist ettevõtetele ja kodumajapidamistele.

ECB rõhutas, et on valmis kohandama kõiki oma rahapoliitilisi instrumente, et tagada inflatsiooni stabiliseerumine kahe protsendi juures keskpikas plaanis.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!