16.07.2020 Neljapäev

ECB jättis intressimäärad ja varaostuprogrammid senisele tasemele

Euroopa Keskpank (ECB) otsustas tänasel rahapoliitika nõukogu istungil jätta nii intressimäärad kui varaostuprogrammid muutmata.

ECB nõukogu lisas, et on vajadusel valmis kohandama kõiki oma instrumente, tagamaks inflatsiooni kestev lähenemine eesmärgile.
ECB nõukogu lisas, et on vajadusel valmis kohandama kõiki oma instrumente, tagamaks inflatsiooni kestev lähenemine eesmärgile. Foto: pexels

Keskpank jättis püsivõimaluse intressimääraks -0,50 protsenti, põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimääraks 0,00 protsenti ja laenamise püsivõimaluse intressimääraks 0,25 protsenti.

ECB nõukogu eeldab, et keskpanga baasintressid püsivad praegusel või madalamal tasemel, kuni prognoositav inflatsioon tõuseb 2 protsendi taseme lähedusse, kuid jääb vahetult selle alla. 

Erakorralise varaostuprogrammi PEPP mahuks jääb 1,35 miljardit dollarit. Seoses koroonaviiruse kriisiga avatud PEPP panustab üldisse rahapoliitika lõdvenemisse, aidates seeläbi tasakaalustada pandeemiaga seotud oodatavat langust inflatsiooni kursis. Varaoste tehakse paindlikult erinevate varasegmentides ja jurisdiktsioonide seas, teatas ECB.

Varaoste PEPP-i alusel jätkatakse, kuni nõukogu hindab koroonaviiruse kriisi lõppenuks, kuid vähemalt 2021. aasta juunini. PEPP-i raames soetatud varade tulud reinvesteeritakse vähemalt kuni 2022. aasta lõpuni. 

Varasem varaostuprogramm APP jätkub tempos 20 miljardit eurot kuus, üheskoos ajutise 120-miljardise lisaprogrammiga, aasta lõpuni. Igakuised varaostud jätkuvad nii kaua kui rahapoliitika toetamiseks vaja ning lõppevad veidi enne seda, kui ECB taas intressimäärasid tõstma hakkab.

APP-i raames soetatud varade tulude täismahus reinvesteerimist jätkatakse pika perioodi jooksul pärast baasintresside tõstmist nii kaua kui on vajalik tugevate likviidsustingimuste tagamiseks. 

ECB nõukogu lisas, et on vajadusel valmis kohandama kõiki oma instrumente, tagamaks inflatsiooni kestev lähenemine eesmärgile.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!