03.04.2023 Esmaspäev

Automüüja: tarbijad on murelikud

Maanteeameti andmetel müüdi 2023. aasta esimeses kvartalis kokku 6573 uut sõidukit, mis on 268 võrra rohkem kui mullu samal ajal, ent Elke Grupi tegevjuhi Taavi Lepiku sõnul on tarbijad vaatamata müüdud autode arvu kasvule muutunud hoopis ettevaatlikumaks.

Autoostjad on muutunud ettevaatlikumaks.
Autoostjad on muutunud ettevaatlikumaks. Foto: unsplash

"Esimese kvartali müüginumbrid peegeldavad peaasjalikult möödunud aasta viimase kuue kuu tellimusi, mis aasta esimestel kuudel müügiks konverteerusid. Reaalne esimese kvartali tellimuste maht on hoopis pisut languses, sest euribori tõus on muutnud tarbijad hinnatundlikumaks ning otsitakse kokkuhoiu võimalusi," selgitas Lepik. 

Et tarbija käitumine on muutunud ettevaatlikumaks leiab ka SEB Liisingu juht Rein Karofeld. "Kuigi euribori mõju liisingmaksetele on pigem tagasihoidlik, tuleb mõju üldisest hinnatõusust ja on pigem seotud eluasemekulude kallinemisega," selgitas Karofeld ning lisas, et uute liisingulepingute arv on vähenenud 10 protsendi võrra, samas on väljastatud liisingute maht vähenenud 5 protsenti, mis näitab, et kerge autode hinnatõus on endiselt jätkunud. Siiski pole hinnakasv olnud enam nii kiire kui eelmise aasta teises pooles. 

SEB Liisingu juhi sõnul on uute ja kasutatud autode proportsioon liikunud kasutatud autode poole.

Piltlikult öeldes on need, kes varasemalt vaatasid keskklassi sõidukit, nõus leppima vähemaga ning teatud inimestele on uue auto soetamine muutunud kättesaamatuks. Seetõttu on märgatavalt suurenenud huvi esinduse garantiiga kasutatud autode vastu,

nõustus Elke Grupi tegevjuht.

"Keskmine eratarbija eelistab hetkel kuni 20 000 eurot maksvaid autosid. Kõige kallimaid sõidukeid ostavad keskmise suurusega ärikliendid. Sealjuures sõidetakse sama autoga järjest kauem ehk olemasolevaid liisingulepinguid pikendatakse," kirjeldas Karofeld ning tõi välja, et tarbijad teevad järjest keskkonnasõbralikemaid valikuid ning kalkuleerivad senisest enam ka seda, milline on auto omamise kogukulu. 

Lepiku sõnul on hetkel uute autode ooteajad alates mõnest kuust kuni aastani. "Kes soovib uut autot soetada, võiks teha tellimuse ära juba täna, sest jätkuv toorme- ning logistikahindade tõus maailmaturul mõjutab endiselt ka autotööstust," ütles ta. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255