24.07.2023 Esmaspäev

Autolammutajad: automaks elavdab kasutatud varuosade turgu

Autolammutuste liidu tegevjuht Siim Sellik usub, et automaksu kehtestamine aitab kaasa sellele, et nii palju sõidukeid enam hoovi peale seisma ei jäeta ning elavdab Eesti kasutatud varuosade turgu. 
Autolammutajad: automaks elavdab kasutatud varuosade turgu
Autolammutajad: automaks elavdab kasutatud varuosade turgu Foto: RUP

Liidul on hea meel, et riik on asunud lõpuks ka romude probleemiga tegelema. Tema sõnul on peatatud kandega sõidukeid iga aasta lisandud – ligikuadu 300 000 sõidukit aastal 2023, aastal 2013 oli neid 80 000. Seega probleem on järjest enam süvenenud.

Liidu tegevjuhi sõnul on autolammutuste huvi suunata varuosad korduskasutusse. Seega kui sõiduk ei ole enam võimeline liikluses osalema, siis ei ole mõistlik varuosa ressurssi raisata ning oma vana sõiduk tuleks suunata lammutamisele. "Kaheaastane ülemineku aeg tundub mõistlik, sest kindlasti on sõidukeid, mida füüsiliselt ei ole enam olemas ning nende registrist kustutamine võib olla üsna keeruline," lisas Sellik. 

Autolammutuste liit ei eelista sealjures ühte automaksu mudelit teisele mudelile, kuna vanemate sõidukite puhul on maksumäär sama ning varuosa kõlbulike sõidukite lammutamisel sellel ei oleks mõju.

Rahandusministeerium saatis eelmise nädala kolmapäeval kooskõlastusringile seaduseelnõu väljatöötamiskavatsuse, mille alusel kehtestatakse mootorsõidukimaks suurele osale Eesti sõidukitest. 

Eelnõu väljatöötamiskavatsuses on maksu arvestamiseks välja toodud kaks võimalikku mudelit. Esimene mudel lähtub laiemalt mootorsõiduki globaalsest ja lokaalsest keskkonnamõjust – tootmisel, tarbimisel, utiliseerimisel – ja teine kitsamalt, keskendudes vaid süsinikdioksiidi (CO2) heitele sõiduki kasutamise ajal. 

Rahandusministeerium soovib mootorsõidukimaksu kehtestamisel pöörata eraldi tähelepanu peatatud kandega sõidukite ehk niinimetaud romude probleemile. Selleks, et anda nende sõidukite omanikele ja riigiasutustele mõistlik aeg nende utiliseerimiseks või muu lahenduse leidmiseks, kehtestatakse peatatud kandega sõidukite maksustamisele kaheaastane üleminekuaeg.

Mootorsõidukimaks hakkab kava kohaselt kehtima tuleva aasta 1. juulist ja aastamaksu tuleks esimest korda tasuda 2024. aasta augustis poole aasta eest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference