16.12.2013 Esmaspäev

Maksuameti töötajate andmebaas läheb käiku tulevast juulist

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Maksuameti kavandatav töötajate andmebaas läheb käiku tulevast juulist
Maksuameti kavandatav töötajate andmebaas läheb käiku tulevast juulist Foto: PM

Augusti alguse seisuga on väljatöötamise lõppjärgus uue süsteemi rakendamist võimaldavad seadusemuudatuste eelnõud. Kuna muudatused on vaja teha eri ministeeriumide haldusalas, valmistatakse ette kaks eelnõu, vastavalt Rahandusministeeriumi ja Sotsiaalministeeriumi poolt, ütles MTA pressiesindaja Uku Tampere BNS-ile.

Infosüsteemi väljaarendamiseks on MTA kuulutanud välja ka riigihanke. Sõlmitava raamlepingu eeldatav maksumus on 350 000 eurot.

Uut süsteemi on MTA tutvustanud ka Kaubandus- ja Tööstuskojale, Tööandjate Keskliidule, EVEA-le ja Maksumaksjate Liidule. Kavas on veel kohtumised Ametiühingute Keskliiduga ja Raamatupidajate Koguga, kutse on saadetud ka Ehitusettevõtjate Liidule.

Uues süsteemis peab tööandja isiku tööleasumisel ta koheselt registreerima kas veebikeskkonnas või MTA teenindusbüroos, lisaks on võimalik registreerimine lihtsustatud korras SMS-iga, millega kaasneb kohustus andmeid määratud aja jooksul veebikeskkonnas täiendada.

Andmebaasiga loodetakse peamiselt parandada maksulaekumist ning vähendada praegune lauskontrollide süsteem ehitussektoris, mis on Maksuameti hinnangul ressursside raiskamine.

Lisaks laekumata maksurahale kahjustab selline olukord tõsiselt ausat konkurentsi ja jätab sotsiaalsete tagatisteta inimesed, kel seoses "mustalt" töötamisega puuduvad ravikindlustus ning võimalused riiklikeks toetusteks ja hüvitisteks, märgitakse MTA kokkuvõttes.

Tööandja poolt vaadatuna on lisaks ebaausa konkurentsi vähenemisele uue süsteemi eeliseks see, et süsteemi rakendamiseks loob riik vajaliku tehnilise lahenduse, mille tulemusel suureneb elektrooniliste andmete hulk ja väheneb halduskoormus.

Töötukassal on aga võimalik luua "paberivaba" menetlusskeem - inimesel tekib võimalus end töötuna arvele võtta ja töötushüvitisi taotleda läbi Töötukassa iseteenindusportaali, sest hüvitise määramiseks vajalikud andmed tuleksid loodavast registrist.

Ühtne andmebaas läheb eri asutuste ristkasutusse, kogutavaid andmeid hakkavad kasutama lisaks MTA-le ja Töötukassale ka Haigekassa, Sotsiaalkindlustusamet, Politsei- ja Piirivalveamet ja Tööinspektsioon.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.