03.10.2013 Neljapäev

Valitsus kiitis heaks investeerimisfondide seaduseelnõu

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks investeerimisfondide ja kogumispensionide seaduste muutmise seaduse eelnõu.

Valitsus kiitis heaks investeerimisfondide seaduseelnõu
Valitsus kiitis heaks investeerimisfondide seaduseelnõu Foto: PM

Eelnõuga pikendatakse investeerimisfondide seaduses kehtestatud kohustuslike pensionifondide valitsemistasu piirmäärade kehtivust. Antud seaduse kohaselt kaovad 2014. aasta 1. jaanuarist kohustuslikud valitsemistasu piirmäärad. Eelnõuga pikendatakse kehtivate valitsemistasude piirmäärade kehtivust 2018. aasta lõpuni.

Eelnõuga muudetakse kohustusliku pensionifondi osakute pärimise korda ja antakse võimalus osakute tagasivõtmiseks füüsilise isiku pärandvara pankroti korral. Nende kahe muudatuse aluseks on õiguskantsleri märgukiri.

Pensionifondide eesmärgist tulenevalt ei saa nende osakute omanikuks olla juriidilised isikud, välja arvatud fondivalitseja seaduses sätestatud juhtudel. Samuti ei saa juriidilised isikud pärida kohustusliku pensionifondi osakuid. Et pärijate paljususe puhul läheb aga pärandvara pärijate vahel jaotamisele, tekib praktikas olukord, kus teatud juhtudel saavad ka juriidilised isikud pärijatena osa kohustuslike pensionifondide osakute väärtusest. Eelnõuga kaotatakse juriidiliste isikute erinev kohtlemine, andes neile õiguse pärida kohustusliku pensionifondi osakuid ning nad saavad esitada avalduse päritud osakute tagasivõtmiseks. Põhimõtet, et juriidiline isik ei saa olla pensionifondi osakuomanik, ei muudeta.

Eelnõuga antakse pankrotihaldurile õigus nõuda kohustusliku pensionifondi osakute tagasivõtmist osakuomaniku pärandvara pankroti korral. Kehtiva seaduse kohaselt ei ole kohustusliku pensionifondi osakutele sissenõude pööramine lubatud. Seega ei saa hetkel võlausaldaja oma nõudeid II samba osakute arvelt rahuldada ja pärija saab lasta need osakud oma pensionikontole kanda või lasta osakud tagasi võtta.
Lisaks muudetakse kogumispensionide seaduses viiteid Eesti väärtpaberite keskregistri pidaja pangakontole üldisemaks, jättes nimetamata konkreetse panga, kus arveldusi tehakse. See on tingitud sellest, et alates 1. veebruarist 2014. aastal lõpetab töö Eesti Panga jaemaksete arveldussüsteem ESTA, misjärel hakkavad pangad arveldama läbi teiste jaemaksete arveldussüsteemide.

Seadus jõustub 1. jaanuaril 2014. aastal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference