08.09.2016 Neljapäev

Uus seadus muudab riigihanked odavamaks

Eestis on uute riigihangete direktiivide ülevõtmine jõudnud lõpusirgele.

 Kristiina Kaarna, uue riigihangete seaduse üks autoreid, advokaat
Kristiina Kaarna, uue riigihangete seaduse üks autoreid, advokaat Foto: Deloitte Legal

Riigihangete seaduse eelnõu läbis kevadel riigikogus esimese lugemise ning suve jooksul on parlamendi majanduskomisjonile laekunud nii opositsioonierakondade kui ka mõne koalitsioonipartneri parandusettepanekud, samuti huvitatud organisatsioonide arvamused.

Riigikogu majanduskomisjoni veebilehel avalikult nähtavates parandusettepanekutes ja arvamustes on suures osas korratud ideid, mida on eelnevalt turuosalistega arutatud kaasamise ümarlaual.

Turuosalised on eelnõu valmimisse sisuliselt kaasatud

Uute riigihangete direktiivide ülevõtmist on saatnud Eesti seadusandluse ajaloo kohta erakordselt ajamahukas ja sisuline kaasamistöö, mis algas juba veebruaris 2014, enne direktiivide vastuvõtmist Euroopa Parlamendis. 54 asutust ja organisatsiooni kutsuti kaasamise ümarlauale, nende seas erialaliidud.

Arutelud kestsid ligi aasta. Seejärel, eelnõu esimese versiooni valitsuse eelnõude infosüsteemis avalikustamise ja kooskõlastamisele saatmise järel mais 2015 võisid kõik ministeeriumid ja muud puudutatud isikud (üle 54 asutuse ja organisatsiooni) esitada parandusettepanekuid. Valitsuse heakskiidu sai eelnõu kolmas versioon, mis läbis riigikogus esimese lugemise tänavu  mais.

Uue seaduse väljatöötamiseks vajalikul kaasamisel järgiti läbipaistvuse, arutelude sisulise kvaliteedi ja avatuse põhimõtteid, mistõttu  suur osa kaasamise ümarlaua arutelude kokkuvõtetest on avalikult kättesaadavad e-riigihangete keskkonnas https://riigihanked.riik.ee.

Riigihangete seaduse eelnõust saate täpsemalt lugeda varsti ilmuvast ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 5, 2016. Tuletame meelde, et kuni 9. septembrini saab tellida ajakirja Raamatupidamisuudised teiseks poolaastaks superhinnaga – 15% soodsamalt! Lisaks saate 19 euro väärtuses kingituse. Lugege lähemalt aadressilt: http://rup.ee/tellimine

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes