02.11.2012 Reede

Uuest aastast hakkab tööle kohtutäiturite e-oksjonikeskkond

Uuest aastast hakkab tööle kohtutäiturite e-oksjonikeskkondEile kiitis vabariigi valitsus heaks eelnõu, millega sätestatakse kohtutäiturite poolt vara müügiks kasutatavate e-oksjonikeskkondade nõuded. Uus e-oksjonite viis on kasulik neile, kes soovivad oma vara eest saada suuremat hinda, ent mugav ka ostjatele, kes saavad oste teha üle Eesti ilma kohale sõitmata. Eelnõuga on rahul ka Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite koja esimees Mati Kadak.

Eile kiitis vabariigi valitsus heaks eelnõu, millega sätestatakse kohtutäiturite poolt vara müügiks kasutatavate e-oksjonikeskkondade nõuded. Uus e-oksjonite viis on kasulik neile, kes soovivad oma vara eest saada suuremat hinda, ent mugav ka ostjatele, kes saavad oste teha üle Eesti ilma kohale sõitmata. Eelnõuga on rahul ka Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite koja esimees Mati Kadak.

Eelnõu eesmärk on muuta täiturite poolt vara müümiseks kasutatav oksjonikeskkond arusaadavaks, täiturile kergelt kasutatavaks ning seal ostu sooritavale inimesele käepäraseks ja soodsaks, märkis justiitsministeerium pressiteates. Näiteks, kui täna soovib täitur müüa mõnda väiksemat eset, olgu selleks siis televiisor või arvuti, korraldab ta oksjoni reeglina oma büroos. See pole aga mugav inimesele kes osta soovib ja kes asub näiteks mõnes teises Eesti linnas ning peaks selle ostu sooritamiseks ise kohale minema. Samuti ei anna selline müügikorraldus parimat ülevaadet toimuvast.

Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja esimehel Mati Kadakul on väga hea meel, et valitsus selle eelnõu heaks kiitis. „See on Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja poolt esimene suurem ettevõtmine nii kohtutäiturite, kui ka pankrotihaldurite töö paremaks ja kiiremaks korraldamiseks. See eelnõu annab juriidilise baasi meie koja poolt loodavale elektroonilise oksjonikeskkonna tõrgeteta rakendamiseks,“ ütles Kadak.

Peamiselt muudetakse oksjonite läbiviimise korda, näiteks oksjoni pikkuse määramist ning seda, kui kaua peab olema võimalus senist parimat pakkumist üle pakkuda. Ka tagatisraha ja ostuhinna tasumine saab selged raamid ning tähelepanu on pööratud ka esindaja kaudu oksjonil osalemise võimalustele. Kuna tegemist on e-lahendusega, siis on reguleeritud käitumine oksjoni jooksul tekkinud tehniliste tõrgete korral.

Teine suurem muudatus elektroonilise asjaajamise poole loob alused avalik-õiguslike nõuete automatiseeritud töötlemiseks. Kuna nõuete kogumise ja jagamise töö maht on olnud jätkuvalt suur, on kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koda alustanud juba justiitsministeeriumiga koostöös neid probleeme lahendava elektroonilise tööriista loomisega.

Kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja loodav oksjonikeskkond plaanitakse kasutusele võtta 1.jaanuaril 2013. Lisaks sellele säilib täituril võimalus valida oma enampakkumise korraldamiseks ka mõni teine oksjonikeskkond. Seda tingimusel, et seal keskkonnas on täidetud kõik seaduses määratud nõudmised elektroonilisele oksjonikeskkonnale.
Lisaks kirjeldatud muudatustele toob eelnõu kaasa ka väiksemaid muutusi. Näiteks võimaluse ilma sissenõudja või võlgniku avalduseta müüa vallasasju, mille väärtus ei ületa 100 eurot või korraldada nende müümine mõne müüja  kaudu, näiteks komisjonikaupluse kaudu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255