gif Company 930x140 ee

 

10.04.2015 Reede

Tubakaseadus keelab alaealistele ka e-sigaretid

Uus tubakaseadus keelab alaealisele kõik tubakaga seonduva.
Uus tubakaseadus keelab alaealisele kõik tubakaga seonduva. PM

Lääne-Harju konstaablijaoskonna piirkonnavanema Leena Puki sõnul keelab uus tubakaseadus alaealistele kõik tubakaga seonduva, kaasa arvatud e-sigaretid.

"Seni oli e-sigareti omamine ja tarvitamine reguleerimata ning seaduse järgi võis õpilane isegi klassiruumis e-sigaretti kasutada," ütles Pukk. "Nüüd on alaealistele kõik tubakaga seonduv keelatud. Teisisõnu ei tohi alaealine kasutada e-sigaretti ning pole vahet, kas "digisuitsus" olevas vedelikus on nikotiini või mitte," lisas ta.

Juba varasemast on lastele keelatud moka- või huuletubakas, rääkimata tavalisest sigaretist, seega tulid e-sigaretid tulid nimekirja lihtsalt juurde.

E-sigarettide suitsetamise mure oli Puki sõnul kõige suurem kutsekoolides ja ülikoolides, kus tegemist oli täisealiste isikutega. "Kui mõni kool meie poole pöördus, siis soovitasime kooli sisekorraeeskirja kirjutada punkti, mis keelab kooli territooriumil e-suitsetamise," ütles Pukk. "Mis puutub tavalistesse tubakatoodetesse, siis lastele oli ju nende tarvitamine ja omamine nagunii keelatud, kuid ka lapsevanemad ja õpetajad ei tohtinud kooli territooriumi tavalist suitsu teha," lisas ta.

Uue tubakaseaduse järgi on keelatud tubakatoote ja tubakatootega sarnaselt kasutatava toote omamine, tarvitamine ja omandamine ning äris elus tähendab see seda, et suitsupakk või e-sigaret võetakse lapselt ära ja antakse tema vanemale. "Loomulikult räägivad politseinikud siis ka lapse vanematega, et nad jälgiksid, millega laps tegeleb ning selgitaksid suitsetamisega kaasnevaid tagajärgi," sõnas Pukk.

E-sigareti suitsetamise eest esialgu Lääne-Harju politseijaoskonnas keegi Puki sõnul veel karistada ei ole saanud. Samas leidub lapsi, kes on suitsetanud või omanud tavalisi sigarette. "Sel kuul oleme tegelenud vähemalt kolme sellise lapsega," ütles Pukk.

Uue seadusega keelatakse alaealistel ka suitsetamisruumis või suitsetamisalal viibimine. "Riik on sellise otsuse langetanud seetõttu, et Eesti on vähemalt korra nädalas suitsetavate kooliõpilaste arvuga Euroopa Liidus esinelikus. Kuigi noorte suitsetajate arv enam ei kasva, koguvad populaarsust alternatiivid e-sigareti ja mokatubaka näol," sõnas Pukk.

Puki sõnul alustab 70 protsenti suitsetajatest suitsetamist enne täisealiseks saamist. "Kuna lastel kujuneb nikotiinisõltuvus kergemini, siis jääbki suur osa lapsena suitsu proovinutest suitsetama. See pole just ülearu julgustav teadmine, arvestades, et Eesti lapsed proovivad suitsu keskmiselt 12-aastaselt ning selle näitajaga oleme Euroopas suisa esikohal," ütles ta.

Aprillis jõustunud seadusega keelatakse lastele tubakatoodete või tubaka tarvitamiseks vajaliku omamine ja kasutamine. Samuti on keelatud tubakatoodete või tubaka tarvitamiseks mõeldud asjade müümine või reklaamimine alaealistele.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes