06.05.2015 Kolmapäev

Sigaretipakid hakkavad pilthoiatust kandma järgmisel aastal

Hiljemalt alates järgmise aasta 20. maist peavad Eestis müüdavad sigaretipakid olema märgistatud pilthoiatusega, mis katab vähemalt 65 protsenti paki küljest.

Hiljemalt järgmise aasta 20. maist peavad Eestis müüdavad sigaretipakid olema märgistatud pilthoiatusega.
Hiljemalt järgmise aasta 20. maist peavad Eestis müüdavad sigaretipakid olema märgistatud pilthoiatusega. Foto: Reuters

Säärane nõue tuleneb Euroopa Liidu tubakadirektiivist, mille ülevõtmise tähtaeg on järgmise aasta 20. mai. Eesti tubakaseaduse muudatus on planeeritud jõustuma direktiivi ülevõtmisega samal ajal, kinnitas sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Oskar Lepik BNS-ile.

"Tubakadirektiiv kehtestab pilthoiatused kohustuslikuna kõikidele liikmesriikidele," selgitas Lepik. Pilthoiatus koos tekstihoiatusega peab katma vähemalt 65 protsenti pakendi esi- ja tagaküljest, kusjuures pakendis peab olema vähemalt 20 sigaretti, paki kõrgus peab olema vähemalt 44 millimeetrit ning laius 52 millimeetrit, selgub direktiivist.

Direktiiviga sätestatud ühendhoiatused, mis koosnevad pilt- ja tekstihoiatusest, jaotatakse kolme rühma. Neist iga rühma kasutatakse antud aastal ning liikmesriigid roteerivad ühendhoiatusi iga-aastaselt. Ühe aasta jooksul peab iga ühendhoiatus olema kõikides tootemargil esitatud võrdsel arvul kordadel.

Ette nähtud esialgsed 14 tekstihoiatust juhivad muuhulgas tähelepanu asjaoludele, et suitsetamine põhjustab üheksa igast kümnest kopsuvähijuhtumist, põhjustab suu- ja kurguvähki, rikub kopse, põhjustab südamerabandust, põhjustab ajurabandust ja invaliidsust, ummistab veresooni ning suurendab nähemise kaotuse riski.

Samuti näeb hoiatuste loetelu ette inimeste teavitamisest sellest, et suitsetamine kahjustab hambaid ja igemeid, vähendab viljakust ning suurendab impotentsusriski. Lisaks informeerivad hoiatused inimesi, et suitsetajate lastest saavad suurema tõenäosusega suitsetajad, et suitsetamine kahjustab lapsi, pereliikmeid ja sõpru, ning et suitsetamine võib tappa lapse juba emaüsas. Samuti kutsuvad hoiatused üles suitsetamisest loobuma, et jääda ellu enda lähedaste heaks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes