06.02.2020 Neljapäev

Tubakadirektiiv tuleb võimalikult kiiresti Eesti õigusesse üle võtta

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda saatis Riigikogu sotsiaalkomisjonile pöördumise, millega soovisime tubakaseaduse muutmise eelnõu menetluse kiiret jätkamist, et rakendada üleeuroopalist tubakatoodete tuvastamise ja jälgimise süsteemi ning võtta üle tubakadirektiiv.

Tubakadirektiiv Eesti õigusruumi.
Tubakadirektiiv Eesti õigusruumi. Foto: Unsplash

Uudsete tubakatoodete regulatsioon on õigusvaakumis

Eelnõu annab Riigikogule ka võimaluse täiendada tubakaseaduses uudsete tubakatoodete regulatsiooni kuumutatavate tubakatoodetega ning seeläbi lõpetada Eestis uudsete tubakatoodete reguleerimisel tekkinud mitmeaastane õigusvaakum.

Tubakadirektiivi 2014/40/EL  ülevõtmine ja efektiivne rakendamine on mõistlik mitmel põhjusel:

  • See tagab piiri- ja salakaubanduse vähenemise tubakatoodete valdkonnas, kus täna valitseb segadus, kes ja mil määral peab tubakatoodete liikumist jälgima ja kuhu andmeid esitama.
  • Samuti võivad muudatuse tulemusena suureneda riigieelarve tulud tänu suuremale tubakaaktsiisi laekumisele. Näiteks uudsed suitsuvabad tubakatooted on 2018. aasta 1. jaanuarist Eestis aktsiisiga maksustatud, kuid neid ei ole lubatud täna Eestis müüa.
  • Tubakadirektiivi korrektse ja kiire ülevõtmise korral väldib Eesti trahvi, mis direktiivi hilinenud ülevõtmise tõttu rikkumismenetlusega võib kaasneda.

Kaubanduskojale teadaolevalt on kõikides teistes liikmesriikides, sh Lätis ja Leedus tubakadirektiiv korrektselt ja õigeaegselt siseriiklikusse õigusesse üle võetud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes