28.08.2017 Esmaspäev

Patsiendid muretsevad terviseandmetele juurdepääsu pärast

Eesti Patsientide Liit on mures laiendatavast ligipääsust patsientide terviseandmetele ja soovivad seetõttu täiendada tervise infosüsteemi.

Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise eelnõu väljatöötamise kavatsuse kohaselt saaksid lisaks tervishoiuteenuse osutajatele ligipääsu tervise infosüsteemi andmetele ka mitmed spetsialistid. Seetõttu tegi patsientide liit ettepaneku määrata infosüsteemi juurdepääsugrupid, milleks on näiteks arstid, füsioterapeudid, logopeedid ja teised, ning mille puhul patsient saab soovi korral gruppide kaupa keelata juurdepääsu oma andmetele. See võimaldaks vältida olukordi, kus patsient sooviks lubada oma andmetele juurdepääsu küll arstile, aga mitte teistele spetsialistidele.

Samuti soovib liit, et tervishoiuteenuse osutamisel osalevad registreeritud spetsialistid oleksid avaldatud terviseameti kodulehel vastavas registris. Nimetatud spetsialistid peaksid olema teistest tervishoiutöötajatest selgelt eristatavad ja igaühe juures oleks ära toodud tema tööandjana tervishoiuteenuse osutamise tegevusloa omaja. Vastav põhimõte võimaldaks patsiendil kontrollida spetsialisti andmetele juurdepääsu õiguspärasust.

Kuna eelnõu väljatöötamiskavatsus annab haigekassale ja terviseametile piiramatu ligipääsu patsientide delikaatsetele isikuandmetele, palub patsientide liit täpsustada erinevate eesmärkide kaupa, millises ulatuses tegelikult andmetele juurdepääsu vajatakse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!