19.06.2017 Esmaspäev

Korteriühistud uue seaduse jõustumise ootel

Alates 1. jaanuarist 2018 jaguneb ühistu valitsemise küsimuste lahendamine tavapäraseks ja eripäraseks.

Tatjana Kalin, jurist, Euroakadeemia dotsent
Tatjana Kalin, jurist, Euroakadeemia dotsent Foto: Emirlin Consult

19. veebruaril 2017 aastal vastu võetud korteriomandi- ja korteriühistuseadus, (edaspidi – KrtS või seadus) jõustub alates 1. jaanuarist 2018 ja tühistab korteriomandiseaduse ja korteriühistuseaduse kehtivuse, mis rohkem kui 20 aasta jooksul reguleerivad ühistute tegevust ning korteriomanike õigusi ja kohustusi.

Uue seaduse jõustumise järel hakatakse korteriomandeid valitsema ainult juriidilise isiku – korteriühistu vormis.

See tähendab, et kui «korteriomanike ühisuse» valitsemise vormiga elamus kuni 1. jaanuarini 2018 ei ole loodud ühistut, siis loob korteriomandite valitsemiseks ühistu register ametiülesande korras. Seejuures lähevad ühisuse õigused ja kohustused üle ühistule, füüsilisest isikust haldajast saab juhatuse liige, aga haldajast juriidilist isikut hakatakse pidama haldajaks KrtS-i mõttes.

Samal ajal teeb uus seadus korrektiivid mittetulundusühingute seadusesse (edaspidi – MTÜS), mis alates 1. jaanuarist 2018 jätkuvalt kehtib ühistute suhtes üksnes selliste küsimuste reguleerimises, nagu:

  • üldkoosoleku pädevus  (MTÜS § 19 lg 1 p 1–5);
  • üldkoosoleku kokkukutsumine ja päevakord (MTÜS § 20 ja 201);
  • üldkoosoleku läbiviimine (MTÜS § 21 lg 6–9);
  • üldkoosoleku otsus (MTÜS § 22  lg 1 ja 11);
  • põhikirja muutmine (MTÜS § 23  lg 1 ja 2);
  • volinike koosolek (MTÜS § 25);
  • juhatus (MTÜS § 26  lg 2, §-d 27–29, § 32);
  • järelevalve (MTÜS § 34).

Täpsemalt saate lugeda uue seaduse jõustudes korteriomanikke ees ootavatest muudatustest jaanipäeval ilmuva ajakirja Raamatupidamisuudised neljandast numbrist (nr 4, 2017). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha SIIT.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!