05.12.2017 Teisipäev

Kaupmehed soovivad uue tubakaseaduse jõustumise lükata 2021. aastasse

Eesti Kaupmeeste Liit pöördus sotsiaalkomisjoni poole ettepanekuga lükata tubakatoodete väljapaneku keelu jõustumine 2021. aasta algusesse.

Liit märgib pöördumises, et sotsiaalkomisjoni plaan keelu jõustumist edasi lükata 1. juulini 2019 on ebaapiisav suuremate ümberkorralduste sisseseadmiseks ning palub kaaluda ettepanekut anda sektorile kolm aastat üleminekuaega.

Kaupmeeste Liit palub riigikogul arvestada kaupmeeste ja poodide erinevate võimalustega väljapaneku muutmiseks ja selleks vajalike investeeringute tegemiseks. Liit märgib, et lisaks tubakamüügi muudatustele on sellel aastal olnud arutluse all ka alkoholimüügi piirangud, mis on raha ja aja mahult veel suurem investeering sama perioodi jooksul.

Liidu hinnangul on soovitatavaks üleminekuperioodiks Eestis kolm aastat ning liidu tellitud uuringu kohaselt soovivad suuremad ketid viieaastast üleminekuaega ning väiksematele kauplustele piisab ühest kuni kahest aastast.

Valitsuse algatatud tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis märgatavalt karmistab tubakatoodete müügipiiranguid ning keelaks tubakatoodete väljapaneku ja tubakatoodete kaubamärkide tutvustamise jaekaubanduse müügikohtades läheb kolmapäeval riigikogus teisele lugemisele.

Erandid jäävad spetsialiseerunud jaemüügikohtadele, rahvusvahelisel liinil sõitvatele laevadele ning lennujaama ja sadama kinnisel territooriumil asuvatele kauplustele. Lisaks laiendatakse kehtiva tubakaseaduse müügiedenduse sätteid tubakatootega seonduvatele toodetele. Eelnõuga tehakse kohustuslikuks dokumendi küsimine tubaka- või sellega seotud toodet ostvalt kliendilt. Maksu- ja tolliametile antakse kontrollostu õigus salatubaka müügi kindlakstegemiseks ning politseiametnikele alaealistele tubakatoodete või seonduvate toodete müügi kindlakstegemiseks koos õigusega vajaduse korral kaasata kontrollostu tegemisse vähemalt 16-aastaseid isikuid.

Eelnõuga piiratakse ka e-sigarettide kättesaadavust ja tarvitamist. E-sigareti kasutamine on edaspidi lisaks lasteasutustele keelatud kõigis teistes suitsetamiseks keelatud kohtades nagu näiteks toitlustusettevõtetes ja kauplustes.

Seadus jõustub üldises korras. Müügiedenduse keelule, väljapaneku ja kaubamärkide esitlemise keelule, riigisisese kaugmüügi keelule, maitse- ja lõhnaainete keelule e-sigarettides, keelule müüa tubakatootega seonduvat toodet muu tootega ühtses pakendis ning kehtivatele pakenditele märgistuse nõuete laiendamine ka pakenditesse lisatavatele trükistele on üleminekuaeg 1. jaanuarini 2019.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes