02.11.2018 Reede

Kaubanduskoja arvates peaksid pensionifondid enam investeerima Eesti majandusse

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul peaksid pensionifondid üha rohkem investeerima Eesti majandusse, sest see aitaks kaasa nii Eesti majandusarengu kui ka konkurentsivõime kasvule.

Riigikogu võttis oktoobri alguses menetlusse investeerimisfondide seaduse muudatused, millega vähendatakse teise samba pensionifondide valitsemistasu piirmäära seniselt 2 protsendilt 1,2 protsendile.

Kaubanduskoja hinnangul kaasneb muudatusega risk, et pensionifondid vähendavad investeeringuid kohalikku majandusse. Kuna suur osa pensionifondide investeeringutest tehakse turuväliselt, siis sellega kaasnevad ka kõrgemad tehingukulud. Kui valitsemistasu piirmäär on liiga madal, siis võib koja arvates pensionifondidel kaduda huvi investeerida Eesti majandusse.

Seaduse muudatus pakub selle riski maandamise lahendusena välja edukustasu, mille saamise õigus tekib pensionifondivalitsejal alles siis, kui fondi tulemused ületavad pikaajaliselt Eesti majanduskasvu, täpsemalt sotsiaalmaksu laekumist.

Kaubanduskoja hinnangul võib edukustasu luua eeldused selleks, et pensionifondid suurendaksid oluliselt investeeringuid kohalikku reaalmajandusse. Selleks, et Eesti pensionifondid investeeriksid senisest suuremas mahus Eesti majandusse, tuleb koja arvates tagada ka stabiilne regulatiivne keskkond, sealhulgas pensionifondide tasude regulatsiooni osas.

Ebakindlas õiguslikus keskkonnas ei pruugi pensionifondid olla valmis tegema pikaajalisi investeeringuid, mis Eestiga seotud investeeringud üldjuhul on. Seetõttu loodab kaubanduskoda, et pärast eelnõu jõustumist ei hakata lähiajal enam muutma pensionifondide tasu regulatsiooni.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!