19.12.2017 Teisipäev

EL-i elektrituru määrus tagab elektriturul investeerimiskindluse

Euroopa Liidu energeetikaministrid kiitsid esmaspäeval heaks elektrituru määruse, mis toetab EL-i üleminekut madala süsinikuheitmega majandusele ja taastuvenergia tootmise kasvu ning aitab luua toimivat, konkurentsivõimelist ja turumoonutusteta elektriturgu.

Taastuvenergia tootmine elektrisüsteemis on kasvanud ja see on loonud vajaduse turu toimimise reeglite uuendamiseks. Euroopa ühise elektrituru uuendatud õigusandlik raamistik võimaldab taastuvenergia osakaalu jätkuvat kasvu elektrisüsteemis. Näiteks selleks, et tagada piisavalt investeeringuid uutesse tootmisseadmetesse, võimaldatakse liikmesriikidele tootmisvõimsuste toetamist, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM).

Ühtlasi sätestati võimsusmehhanismide kavandamise põhimõtted ja nende rakendamise kord. Oluline on see, et uued elektrijaamad võivad pärast 2025. aastat saada toetust ainult siis, kui nende heitkogused on alla 550 grammi süsinikdioksiidi kilovatt-tunni kohta. Olemasolevad jaamad, mille heitkogused on üle 550 grammi süsinikdioksiidi kilovatt-tunni kohta, ei tohi saada toetust pärast 2030. aastat.

Toetuse vajaduse tuvastamiseks peavad liikmesriigid analüüsima oma varustuskindlust ja seda saab rakendada vaid riigiabi loa olemasolul.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni sõnul on elektrituru moderniseerimine olnud Eesti eesistumise prioriteet.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes