27.02.2020 Neljapäev

Ületunnitööga seonduv peaks vaidluste vältimiseks olema reguleeritud

Töölepinguseaduse (TLS) § 44 lg 1 sätestab, et tööandja ja töövõtja võivad kokku leppida, et töötaja kohustub tegema tööd üle kokkulepitud tööaja (ületunnitöö). Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul.

Meelis Pirn, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Barrister
Meelis Pirn, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Barrister Foto: Erakogu

Üldjuhul tööandja töötajalt ületunnitööd nõuda ei saa. Erandi sätestab TLS § 44 lg 4, mille kohaselt võib tööandja nõuda töötajalt ületunnitöö tegemist tööandja ettevõtte või tegevusega seotud ettenägematute asjaolude tõttu, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks. Lõige 5 täpsustab, et seda ei või siiski nõuda alaealiselt, rasedalt ja töötajalt, kellel on õigus rasedus- ja sünnituspuhkusele.

TLS § 44 lg 6 kohaselt hüvitatakse ületunnitöö vaba aja andmisega ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunitöö hüvitamises rahas. Lõige 7 täpsustab, et ületunnitöö hüvitamisel rahas maksab tööandja...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!