28.10.2020 Kolmapäev

Sada korda kiirem võimalus arvutada viivist

Raha maksmisega viivitamisel on võlausaldajal õigus nõuda nii juriidilisest kui ka eraisikust võlgnikult viivitusintressi ehk viivist. Viivis määratakse tavaliselt kindlaks võlgnetavalt rahasummalt protsendina kas kalendriaastas või kalendripäevas, mõnikord ka protsendina kalendrikuus.

Elise Vasamäe, vandeadvokaat, partner, viivisekalkulaatori autor, Aavik & Partnerid Advokaadibüroo
Elise Vasamäe, vandeadvokaat, partner, viivisekalkulaatori autor, Aavik & Partnerid Advokaadibüroo Foto: erakogu

Kui poolte vahel ei ole kohaldatavas viivisemääras lepinguga kokku lepitud, siis rakendub seadusjärgne - so võlaõigusseaduses (VÕS) § 113 lõikes 1 ette nähtud viivisemäär. Seadusjärgne viivisemäär koosneb kahest komponendist:

  • viiteintressimäärast (VÕS § 94) ning
  • lisaintressimäärast.

Võlaõigusseaduse § 113 lõike 1 kohaselt on lisaintressimäär 8% aastas. On oluline silmas pidada, et liiteintressimäär võib igal kalendriaastal muutuda kaks korda olenevalt sellest, kas Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsioonidele kohaldatav viimane intressimäär 1. jaanuari ja 1. juuli seisuga muutub või mitte. Seega võib seadusjärgne...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes