21.12.2021 Teisipäev

Muutlikud ja kõrged energiahinnad saadavad meid ka tulevastel aastatel

Lõppeva aasta teise poole peamiseks märksõnaks on vaieldamatult olnud energiahindade tõus. Muutused on olnud nii drastilised, et viimastel kuudel mõõdetakse hinnatõusu erinevate energiakandjate puhul juba kordades, mitte enam protsentides.

Kristo Aab, majandusanalüütik, LHV Pank
Kristo Aab, majandusanalüütik, LHV Pank Foto: erakogu

Seejuures on tavapäraselt enim peavalu valmistava toornafta hinnadünaamika olnud sel korral üsna stabiilne ja hind püsinud täiesti optimaalsel tasemel 70-80 dollarit barreli kohta. Kuid mis on juhtunud gaasi- ja elektrihindadega ja kui püsivad on need muutused?

Maagaasi sisseostuhinnad hakkasid Euroopas tasapisi kerkima juba kevadel, kui ajalooliselt keskmiselt hinnatasemelt ca 20 eurot megavatt-tunni eest hakati tasapisi ülespoole ronima. Tempo kiirenes suve lõpus ja septembri algul ning oktoobris saavutati esimene hinnatipp veidi allpool 100 euro piiri. Tänaseks on ka sealt veel samm edasi tehtud ning pärast Saksamaa uue juhtkonna avaldust detsembri keskel Nordstream 2 torujuhtme heakskiitmise edasi­lükkamise...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!