Korteriuhistu 930x140 ee gif

 

Küsimused-vastused

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Mul on kaks küsimust.

1.    Kui töötaja on haiguslehel kaks kuud või isegi kauem, kas tööandja  peab siis selle töötaja eest maksma sotsiaalmaksu?
2.    Esimesest kuupäevast viidi töötaja alaliselt üle lühendatud (kuuetunnisele)  tööpäevale. Varem  töötas ta täiskoormusega 8 tundi päevas.

Pärast üleviimist on tema töötasu 3510 krooni kuus. Kuidas tuleb sellisel juhul maksta sotsiaalmaksu? Kas 1436 krooni või 3510 kroonilt?

Eesti maksukohustuslasest firma (A) ostab kaupa  Belgia maksukohustuslasest firmalt (B) ja müüb kauba firmale, mis asub Soomes (C) (firmal C ei ole VAT numbrit , ta on registreeritud offshore-tsoonis).  Kaup tuleb toimetada Belgiast Soome Eestisse sisenemata.
Missugused maksud ja millisel firmal tekivad selle tehingu puhul?  Kuidas tuleb seejuures õigesti deklareerida  seda tehingut Eesti firmal?


Kas tööandjal tuleb maksta sotsiaalmaksu 4350 kroonilt, kui poolte kokkuleppel on töötaja tasustamata puhkusel?

Ühes teie ajakirja numbris ilmus artikkel „Kriisiaja raamatupidamise iseärasused“, milles räägiti kapitalirendilepinguga renditud vara tagastamisest.

Nüüd on meie ettevõte  kokku puutunud selle probleemiga, kuna ettevõttel on tekkinud raske rahaline olukord. Pank nõustus võtma vara ja müüma edasi ( andma kapitalirendile)  teisele  firmale. Kuid pank palub meid koostada arve seadmete müügi kohta jääkmaksumuses,  millele lisandub käibemaks. See arve kustutab kohustuse panga ees. See tundub veidi kummaline, kuna me ei müü, vaid anname seadmed pangale. Me kirjutame arve välja, kuid mingisugust raha ei saa. Ja käibemaksu 1 000 000 krooni ulatuses ei ole meie ettevõte võimeline tagastama maksuametile.

Meie  arvame, et seadmete tagastamine ei toimu arve alusel, aga pank nii ei arva.

Kas Teie ei saaks aidata antud olukorras selgusele jõuda ja selgitada , kuidas peab toimuma kapitalirendilepinguga  renditud vara tagastamine. Ja mis kõige tähtsam – kas vara tagastamisel peab tekkima käibemaks?

Tasusime transporditeenuste eest  OÜ-le Cargobus -  see firma toimetas kohale kauba Leedust. Arve esitati littides: summa – 43.35 LTL;  20% - 8.65 LTL; kokku – 52 LTL.

Kauba kättesaamisel Narvas tasusime arve Eesti kroonides – 236 EEK.
1.    Kas see on ühendusesisene käive?
2.    Kas teenused saanud Eesti firma võib arvata ennast käibemaksu tasunute hulka?
3.    Kas kogu summa või milline osa sellest läheb firma kuludesse?

Tänan vastuse eest ette!

Venemaa firma kavatseb rentida laoruumi kaupadeks, mis liiguvad Venemaale Euroopast ja kolmandatest maadest. Eesti firma – lao omanik -  esitab rendiarve  käibemaksuga 20% KMS §10 lg.5 p. l, kuid KMS §15 lg 4 p.9 järgi  tuleb kauba ladustamise eksporttehingute puhul kasutada 0% määra. Milliseid määrasid kasutada  ja millistele dokumentidele tuleb antud juhul  põhineda?

 

Tere,
Olen segaduses... Eesti ettevõte on esitanud läti firmale arve kaubaveo marsruudil Prantsusmaa-Läti eest. Kui suur peaks sellisel juhul olema käibemaksu määr? Ise arvan et 0%

Svetlana
Tere,
Palun andke nõu, kas ettevõte peab Haigekassas registreerima neid töötajaid, kellega on sõlmitud agendilepingud ja kes on vormistanud avaldusi  tulumaksuga mittemaksustavast miinimumist?

Väga sageli  maksavad meie kliendid arvete põhjal ettenähtust rohkem või kahel korral. Mõned paluvad enammakstud summat arvestada järgmise arve esitamisel. Aga mõningaid kliente ei ole lihtsalt võimalik leida ja enammakse võib „rippuda“ kauem kui üks kuu.
Ütelge, palun, kas seda enammakset loetakse ettemakseks ja kas meil on vaja enammakstud summalt maksta käibemaksu?
Olge head ja andke meile nхu jдrgmises kьsimuses:
Me tahame osta interneti kaudu tarkvarai. Mььja firma asub madala maksumддraga territooriumil (Marshall Islands). Milliseid makse on sellise tehingu puhul vaja maksta?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes