08.01.2024 Esmaspäev

Sõrmus tööl sõrmest? Esile tõstetud

Öelge palun, kas tööandjal on õigus nõuda, et ma ei kannaks tööl sõrmuseid. Sõrmusel ei ole suurt kivi, et see võiks kuhugi taha kinni jääda, aga tööandja ikkagi ei luba seda kanda.

 Sõrmuste ja teiste ehete kandmist ei lubata üldjuhul siis, kui tegemist on tööga, mille käigus võib sõrmus millegi taha kinni jääda.
Sõrmuste ja teiste ehete kandmist ei lubata üldjuhul siis, kui tegemist on tööga, mille käigus võib sõrmus millegi taha kinni jääda. Foto: pixabay

Vastab Piret Kaljula, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Tööandjal on õigus ja kohustus kehtestada nii töötervishoiu, tööohutuse kui ka hügieeni tagamiseks reegleid. Töötervishoiu ja tööohutuse reeglite kehtestamise aluseks on riskianalüüs, milles on välja toodud võimalikud riskid ning meetmed nende vähendamiseks ja vältimiseks.

Sõrmuste ja teiste ehete kandmist ei lubata üldjuhul siis, kui tegemist on tööga, mille käigus võib sõrmus millegi taha kinni jääda ning seeläbi põhjustada töötajale tervisekahjustuse. Näiteks võib sõrmus jääda kinni redeli konstruktsiooni või autokasti külge ning kaasa tuua sõrme vigasuse või sõrme amputeerimise. Ehete kandmine on üldjuhul keelatud ka toiduainetetööstuses, sest need võivad sattuda toodangu sisse. Seega on töid, mille puhul on vajalik, et töötaja ei kannaks tööl sõrmust, olenemata sellest, milline sõrmus on.

Töötajal on õigus pöörduda tööandja poole selgituste saamiseks, miks teatud reeglid on kehtestatud. Riskianalüüsis või ohutusjuhendites toodud reeglite täitmisest ei saa aga keelduda, sest see võib kaasa tuua ohu töötaja tervisele.

Oma töökoha töökeskkonna riskianalüüs saab ka ise tööinspektsiooni iseteenindusest vaadata. Riskianalüüsi vaatamiseks tuleb aadressil iseteenindus.ti.ee logida sisse ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-IDga ning valida paremalt „Riskianalüüs“.

Riskianalüüsile peab järgnema tegevuskava – plaan, kuidas lahendatakse avastatud puudused. Tegevuskavast peab selguma, mida konkreetse puuduse kõrvaldamiseks ette võetakse, kes selle eest vastutab ning mis ajaks puudus kõrvaldatud peab saama. Tegevuskava näete, kui vajutate paremal menüüs nupule „Tegevuskava“. Lisaks on võimalik vaadata, kes on ettevõtte töökeskkonnaspetsialist, töökeskkonnavolinik ning esmaabiandjad. See info on nähtav vajutades paremal menüüs nupule „Esindajad“.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255