15.05.2017 Esmaspäev

Mida tuleb teha enne, kui töötaja esmakordselt tellinguid paigaldama lubada? Esile tõstetud

Töötame ehitusel ja tööjuht käskis panna ehitusplatsil üles fassaaditellingud. Meile tehti põgus ohutusalane juhendamine, näidati ohutusjuhendit ning veerand tundi räägiti ohutusabinõudest. Andsime allkirjad, aga ma pole kindel, et sellise juhendamisega kõik räägitu ja loetu meelde jäi. Tellinguid ma varem paigaldanud pole ning maa ja taeva vahel turnimine võib valesti tööd tehes lõppeda saatuslikult. Kas ohutuse tagamiseks peab tööandja lisaks juhendamisele veel midagi tegema?

Vastab Indrek Avi, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Ohutuse tagamine ehitusplatsil on väga oluline, sest traagilise lõpuga õnnetused on vastasel juhul kiired tulema.  Iga tööandja ülesanne on hinnata tööga kaasnevaid riske töötaja tervisele ja ohutusele ning kavandama ja võtma tarvitusele ennetavad abinõud.

Eeldame, et tööandja on korraldanud teie tervisekontrolli töötervishoiuarsti juures ning arsti hinnang terviseseisundile ja otsus töökeskkonna või töökorralduse sobivuse kohta on positiivne. Eeldame samuti, et tellingute paigaldamiseks on olemas kasutusjuhend ja monteerimisplaan, mis lähtub konkreetsest ehitusplatsist ja kus on selgelt kirjeldatud tellingute paigaldamine ja kasutamine. Võtame veel eelduseks, et tellingud on komplekteeritud ning deformatsioonideta, neid saab ohutult paigaldada ja kasutada ning puuduvate detailide tõttu ei teki töös viivitusi ega mittevastavusi.

Nimetasite, et tööandja juhendas teid põgusalt. Lisaks sellele peab tööandja tellingute monteerijatele korraldama väljaõppe. Selle käigus omandab töötaja ohutud töövõtted ja oskused, kuidas tööohutuse nõudeid praktikas rakendada. Väljaõppes käsitletakse muuhulgas monteerimise plaani mõistmist, järgitavaid ohutusmeetmeid ja kuidas mitte kukkuda. Kuna tellingute monteerimisel kasutatakse kinnitussüsteemiga turvarakmeid, tuleb ka sellekohane väljaõpe ja näitlik kasutamine läbi viia. Töötaja lubatakse iseseisvale tööle alles siis, kui väljaõppe juhendaja on veendunud, et töötaja tunneb nõudeid ja oskab neid rakendada. Väljaõppe saamine peab olema dokumentaalselt tõendatud.

Tellinguid kontrollitakse enne nende kasutuselevõttu ehitusplatsil ja edaspidi vähemalt korra nädalas. Kontrolli käigus avastatud puudused tuleb kõrvaldada esimesel võimalusel või enne töövahendi kasutuselevõttu. Kui kontrolli käigus ilmneb oht ehitusplatsil töötavate või teiste isikute elule, tuleb ohtliku töö tegemine või eluohtliku töövahendi kasutamine viivitamata peatada kuni puuduste kõrvaldamiseni. Kontrolli tulemuste ja parandusettepanekute kohta koostatakse kirjalik akt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference