24.01.2022 Esmaspäev

Kas tööandja võib ilma pikema etteteatamiseta maskireegleid muuta? Esile tõstetud

Tööandja andis sügisel valida, kas töötaja laseb ennast vaktsineerida või peab kandma tööl maski või visiiri. Mina olen vaktsineeritud ja seetõttu ei pidanud maski kandma. Täna tööle tulles anti meile teada, et ka vaktsineeritud inimesed peavad kandma maski, ning visiire enam kanda ei tohi. Kas tööandja võib ilma pikema etteteatamiseta reegleid muuta?

Kasutada on mõtet ainult sellist isikukaitsevahendit, mis ka päriselt kaitseb.
Kasutada on mõtet ainult sellist isikukaitsevahendit, mis ka päriselt kaitseb. Foto: pexels

Vastab Piret Kaljula, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: 

Tööandja peab looma ohutu töökeskkonna. Üks võimalus selleks on kehtestada vajalikud reeglid, näiteks kohustuse kanda isikukaitsevahendeid. Selle kohustuse täitmiseks pole töötajal vaja ettevalmistusi teha, üksnes kanda tööandja poolt antud maski ning nii pole vajalik ka pikem etteteatamine. Lisaks kasvas koroonanakatumiste arv ning seetõttu ka nakatumiste risk hüppeliselt ning tegevusi pikalt ette planeerida polnud võimalik. 

Isikukaitsevahendi puhul on väga olulised selle kaitseomadused. Kasutada on mõtet ainult sellist isikukaitsevahendit, mis ka päriselt kaitseb. Visiiride kaitseomadused on maskidest palju madalamad, sest need ei kaitse sissehingatavas õhus leiduvate viiruste vastu. Visiir kaitseb pigem köhimisel/aevastamisel tekkivate pritsmete vastu. Visiirist on kasu siis, kui seda kanda koos maskiga.

Töökeskkonnas kasutamiseks ei sobi ka korduvakasutatavad niinimetatud kogukonnamaskid, mille põhifunktsioon on piirata süljepritsmete lendumist kandjalt keskkonda ja vastupidi ning piirata käte kontakti näo kaetud osaga. See mask pole samaväärne ei meditsiinilise maskiga ega ka FFP2 või FFP3 tüüpi maskiga.

Rõhutame, et isikukaitsevahendina saab kasutada meditsiinilist maski või hingamisteede kaitsemaski tüübiga FFP2 või FFP3.

Kui tööandja on maskide kandmise kohustuse kehtestanud, siis töötaja peab maski kandma.

Kui töötajale ei sobi tööandja poolt väljastatud maskid, siis tuleb sellest tööandjale teada anda, ühtlasi selgitades, miks konkreetne mask ei sobi. Töötaja peab tööandjaga tegema koostööd ohutu töökeskkonna loomisel. See tähendab, et töötaja roll ei ole passiivselt reegleid täita või nende täitmisest suisa keelduda vaid ka ise kaasa mõelda, kuidas viiruse laialdase leviku olukorras ettevõtte tööd saaks jätkata nii, et haigestumisi oleks võimalikult vähe.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!