28.07.2021 Kolmapäev

Soetusmaksumuse korrigeerimine Esile tõstetud

Viis aastat tagasi soetati ettevõttele kaubik liisingulepinguga. Liisinguesemel oli lepingus määratud eeldatav jääkväärtus. Põhivara võeti arvele selliselt, et kulumit hakati arvestama summa pealt, milleks oli soetusmaksumus-jääkväärtuse summa. Kaubik võeti arvele liisingumaksete kogusummas miinus jääkväärtus. Kas toimiti õigesti või oleks pidanud kulumit arvestama kogu soetusmaksumuse pealt? Tänaseks on eelnev leping lõppenud ja ettevõte ostis antud jääkväärtusega sellesama kaubiku kapitalirendiga endale. Kas sellisel juhul on õige liita selle lepingu soetusmaksumus eelmisele soetusmaksumusele (see on hetkel siis kajastatud ilma jääkväärtuseta) juurde ja edaspidi kulumit arvestada kogusumma pealt?

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Vastavalt RTJ 9 „Rendiarvestus“ punktile 34 tuleb kapitalirendile võetud vara arvele võtta kas õiglases väärtuses või rendimaksete miinimumsumma nüüdisväärtuses vastavalt sellele,...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!