17.08.2020 Esmaspäev

Kui korteriomanikul on kaasomanikud, kas ka nemad on ühistu liikmed? Esile tõstetud

Korteriühistu on omandanud korteri oma ühistus. Vanas korteriühistu seaduses (KrtS) oli kirjas, et korteriühistu ei saa olla iseenda liige. Uues seaduses seda kirjas ei ole, kas nüüd saab korteriühistu olla iseenda liige? Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse §1 lg 4 ütleb, et korteriühistu on eraõiguslik juriidiline isik, mille liikmeteks on kõik ühe korteriomanditeks jagatud kinnisomandi korteriomandite omanikud. Kui korteriomandil on kaasomanikud, siis kas kõik kaasomanikud on ka ühistu liikmed? Esindavad nad korteriomandit ühiselt (KrtS §15).

Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult
Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult Foto: erakogu

Vastab Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult

Vaatamata sellele, et korteriomandi- ja korteriühistuseaduses (KrtS) ei ole kajastatud,  et korteriühistu ei saa olla iseenda liige, on KrtS § 1 lg 4   kohaselt korteriühistu eraõiguslik juriidiline isik, mille liikmeteks on kõik ühe korteriomanditeks jagatud kinnisomandi korteriomandite omanikud.

KrtS § 15 lg 1 kohaselt kui korteriomand kuulub mitmele isikule ühiselt, võivad need isikud teostada korteriomandiga seotud õigusi üksnes ühiselt. Lähtudes korteriomandi- ja korteriühistuseaduse sätetest ei oma tähtsust kas omanikud on ühistu liikmed või kaasomanikud, kuna nad teostavad oma õigusi ja kannavad kohustusi ühiselt, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes