14.01.2014 Teisipäev

Kas korteri, kus olen elanud ja sisse kirjutatud, müügilt tuleb tulumaksu maksta?

Meil on abikaasaga kaks korterit. Üks kuulub talle, teine mulle. Minu korteris me elanud pole ning otsustasime selle müüa. Enne müüki elasin ma seal aga üksi 2–3 kuud ning see on ka mu elukohaks registreeritud. Kas ma pean müügisummalt tasuma tulumaksu, kui ma seal elasin ja olen sinna ka registreeritud?

Vastab Gerly Kask, partner/vandeadvokaat, Hansa Law Offices:

Gerly Kask, partner/vandeadvokaat
Gerly Kask, partner/vandeadvokaat Foto: Hansa Law Offices

Korteri müügist saadud tulu maksustamise hindamisel on oluline, kas omanik kasutas korterit kuni võõrandamiseni oma elukohana või mitte. Tulumaksuga ei maksustata eluruumi müügist saadud tulu, kui omanik kasutas müüdud korterit kuni võõrandamiseni oma elukohana ja kui ta ei ole kahe aasta jooksul müünud eluruumi, mille müügist saadud tulule rakendati maksuvabastust (TuMS § 15 lg 5 p 1 ja lg 6).

Seega on maksuvabastuse rakendamiseks kaks eeldust:

  • kuni müümiseni elukohana kasutamine;
  • kahe aasta jooksul ei rakendata maksuvabastust.

Oma küsimuses märgite, et elasite vahetult enne korteri müüki  korteris 2–3 kuud ja see oli teie elukohana märgitud ka rahvastikuregistris. Kui te ei ole müünud kahe aasta jooksul eluruumi,  siis teie müüdud korterist saadud kasu tulumaksuga ei maksustata.

Tuleb arvestada, et kui samaaegselt korteri kasutamisega eluruumiks kasutasite seda ka muul otstarbel (nt üürisite välja mõnda tuba), rakendub maksuvabastus ainult sellele osale, mida kasutasite eluruumina.

Seadusega ei ole sätestatud tõendite loetelu, millega isik peab/saab korteri elukohana kasutamist tõendada. Sissekirjutus ei ole määrava tähtsusega. Elukohana kasutamise määrab korteri seotus maksumaksja isiklike ja majanduslike huvidega. Praktikas on maksuhaldur kinnituse saamiseks, kas isik on elanud korteris või mitte, küsitlenud naabreid, analüüsinud korteri vee- ja elektritarbimist, korteriühistule saadetud teateid, maksumaksja pangakaardi kasutamist (mis piirkonnas on kaarti kasutatud) jne.  Kõik eelpool mainitud teave ja andmed eraldiseisvatena ei pruugi olla kindlaks tõendiks eluruumi kasutamise kohta, kuid kogumis võivad anda selgust, kas ja kuidas konkreetne isik võis olla korterit kasutanud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!