13.12.2013 Reede

Kas kaupa väljastpoolt EL-i ostes peab arvestama pöördkäibemaksu? Esile tõstetud

Kui Eesti käibemaksukohustuslane ostab kaupa või teenust äriettevõttest väljastpoolt Euroopa Liitu (EL), kas siis peab arvestama pöördkäibemaksu? Kas summa tuleb deklareerida KMD real 7?

Vastab Tanel Molok, jurist, Advokaadibüroo SORAINEN:

Tanel Molok, jurist
Tanel Molok, jurist Foto: Advokaadibüroo SORAINEN

Kauba impordi korral pöördmaksustamist ei toimu, vaid importija tasub käibemaksu impordi tollideklaratsiooni alusel (KMS § 38 lg 2). Kui maksukohustuslasel on tehinguga seoses sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus, saab ta impordil tasutud käibemaksu sama kuu eest esitataval KMD-l sisendkäibemaksuna maha arvata (ridadel 5 ja 5.1, kui soetati põhivara, siis ka real 5.2.).

Maksukohustuslane võib maksuhaldurit eelnevalt kirjalikult teavitades kauba impordilt tasumisele kuuluvat käibemaksu deklareerida käibedeklaratsioonil (lahtris 4.1) KMS-i § 38 lõikes 21 sätestatud tingimustel.

Kolmandast riigist soetatud teenuse puhul tuleb maksukohustuslasel endal käibemaksusumma KMD-l deklareerida. Teostatakse pöördmaksustamine, mida tuleb kajastada KMD ridadel 1, 4 ja 7. Kui maksukohustuslasel on tehinguga seoses sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus, siis ka sisendkäibemaks real 5.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes