TRK 1140x140 ee gif
14.02.2014 Reede

Kas ettevõte peab auto müügil eraisikule tasuma käibemaksu? Esile tõstetud

Tanel Molok, jurist
Tanel Molok, jurist

Ettevõttel on sõiduauato, mida ta müüa tahab. Kas sõiduautot müües on eraisikul vaja lisada käibemaks ja esitada arve? Kas on olemas valikuvõimalused – müüd käibemaksuga või ilma? Kas sõiduautot eraisikule müües ei teki tulumaksuriski?

Vastab Tanel Molok, jurist, advokaadibüroo SORAINEN:

Kui äriühing on käibemaksukohustuslane, tuleb auto müümisel üldjuhul arvele käibemaks lisada. Sellest pääseks vaid erandjuhtudel, näiteks siis, kui auto soetamisel puudus praegu autot müüval äriühingul õigus sellelt sisendkäibemaksu mahaarvamiseks. Sellisel juhul oleks tegemist maksuvaba käibega. Samuti on käibemaksuga maksustamise puhul erandiks juhtum, kus auto on ostetud üksnes edasimüügi eesmärgil isikult, kes ei ole käibemaksukohustuslane või kes muul põhjusel ei lisanud auto müügil hinnale käibemaksu. Selle erikorra rakendamise eelduseks on ka see, et äriühing ei ole seda autot vahepeal ise kasutanud. Kuna küsimusest ei nähtu, et tegemist oleks eeltoodud erandlike olukordadega, kehtivad auto müümisele käibemaksu üldreeglid ning arvele tuleb lisada 20% käibemaks.

Arve koostamiseks vajaliku teabe leiate käibemaksuseaduse §-st 37. Arvel kajastuma peavad kohustuslikud andmed on lahti kirjutatud käibemaksuseaduse § 37 lõikes 7.

Ettevõttega mitteseotud eraisikule turuhinnaga sõiduautot müües ning käibemaksu korrektselt deklareerides ja tasudes muid käegakatsutavaid maksuriske ei esine.

3 mmentaari

  • Kommentaari link Reede, 22 September 2017 13:28 lisas Mari

    "Samuti on käibemaksuga maksustamise puhul erandiks juhtum, kus auto on ostetud üksnes edasimüügi eesmärgil isikult, kes ei ole käibemaksukohustuslane või kes muul põhjusel ei lisanud auto müügil hinnale käibemaksu."

    Mis on nt need muud põhjused, miks ei lisandu auto müügi hinnale km? Kas kauba ühendusesisene käive kuulub ka siia alla(et osteti EU liikmesriigist ilma km-ta)?

  • Kommentaari link Kolmapäev, 18 Juuni 2014 14:38 lisas marian

    Turuhind ikka seotud isikute korral (mitte "mitteseotud eraisikute" korral)!!???

  • Kommentaari link Neljapäev, 22 Mai 2014 11:16 lisas Sander

    Tere,
    Kas äriühingul on õigus lisada KM ka eraisikule?

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes