14.02.2014 Reede

Kas ettevõte peab auto müügil eraisikule tasuma käibemaksu? Esile tõstetud

Ettevõttel on sõiduauato, mida ta müüa tahab. Kas sõiduautot müües on eraisikul vaja lisada käibemaks ja esitada arve? Kas on olemas valikuvõimalused – müüd käibemaksuga või ilma? Kas sõiduautot eraisikule müües ei teki tulumaksuriski?

Vastab Tanel Molok, jurist, advokaadibüroo SORAINEN:

Tanel Molok, jurist
Tanel Molok, jurist Foto: Advokaadibüroo SORAINEN

Kui äriühing on käibemaksukohustuslane, tuleb auto müümisel üldjuhul arvele käibemaks lisada. Sellest pääseks vaid erandjuhtudel, näiteks siis, kui auto soetamisel puudus praegu autot müüval äriühingul õigus sellelt sisendkäibemaksu mahaarvamiseks. Sellisel juhul oleks tegemist maksuvaba käibega. Samuti on käibemaksuga maksustamise puhul erandiks juhtum, kus auto on ostetud üksnes edasimüügi eesmärgil isikult, kes ei ole käibemaksukohustuslane või kes muul põhjusel ei lisanud auto müügil hinnale käibemaksu. Selle erikorra rakendamise eelduseks on ka see, et äriühing ei ole seda autot vahepeal ise kasutanud. Kuna küsimusest ei nähtu, et tegemist oleks eeltoodud erandlike olukordadega, kehtivad auto müümisele käibemaksu üldreeglid ning arvele tuleb lisada 20% käibemaks.

Arve koostamiseks vajaliku teabe leiate käibemaksuseaduse §-st 37. Arvel kajastuma peavad kohustuslikud andmed on lahti kirjutatud käibemaksuseaduse § 37 lõikes 7.

Ettevõttega mitteseotud eraisikule turuhinnaga sõiduautot müües ning käibemaksu korrektselt deklareerides ja tasudes muid käegakatsutavaid maksuriske ei esine.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!