21.08.2014 Neljapäev

Kuidas kajastada välismaalt tellitud teenuse arvet raamatupidamises? Esile tõstetud

Meie firma ei ole käibemaksukohustuslane. Juhataja tõi raamatupidamisse eraisikule välja kirjutatud arved, mille sisuks on Facebooki reklaamiteenus. Müüja on Facebook Ireland (Iirimaa käibemaksukohustuslane) ja reklaamitakse meie firmat Facebookis.
- Kas võib teha kulu hüvitamise juhatajale ja arvestada reklaami firma kuluna?
- Kas firma peab võtma ennast piiratud käibemaksukohustuslaseks ja maksma käibemaksu alates esimesest taolisest ostust (nagu peaks tegema kui Facebooki arve oleks väljastatud meie firma nimele)?

Vastab Maksu- ja Tolliameti otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Ain Ulmre:

Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist
Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Foto: Maksu- ja Tolliamet

Vastavalt tulumaksuseaduse § 51 lõike 2 punktile 3 loetakse ettevõtlusega mitteseotud kuluks ja maksustatakse tulumaksuga väljamaksed, mille kohta maksumaksjal puudub raamatupidamist reguleerivates õigusaktides ettenähtud nõuetele vastav algdokument. See tähendab muuhulgas, et kui firma arvelt on ostetud kaup või teenus või kauba või teenuse ostnud eraisikule (juhatuse liikmele) see kulu firma arvelt hüvitatud, peab arve kauba või teenuse kohta olema väljastatud firma nimele - muidu on see ettevõtlusega mitteseotud kulu ja kuulub tulumaksuga maksustamisele.

Seda arvestades on Teil õigus paluda Facebook Ireland'il väljastada uus arve firma nimele. See tooks tõepoolest kaasa kohustuse võtta firma piiratud käibemaksukohustuslaseks reklaamiteenuse käibe tekkimise päevast, mis tuleb määrata vastavalt käibemaksuseaduse § 11 lõikele 1. Kuna aga piiratud maksukohustuslane ei saa sisendkäibemaksu maha arvata, siis on ilmselt mõistlikum esitada ka vabatahtlikult avaldus firma registreerimiseks käibemaksukohustuslasena tavakorras (tõsi küll, kui reklaamiteenus Iirimaa firmalt on juba saadud, siis algul võetakse firma ikkagi piiratud maksukohustuslaseks ja selle teenuse sisendkäibemaksu samaaegselt pöördmaksustamise kohustusega maha arvata ei saa, sest vabatahtlik registreerimine ei ole võimalik tagasiulatuva kuupäevaga).

Kui reklaamiteenuse arve ikkagi jääb eraisiku nimele, siis see firmale piiratud maksukohustuslasena registreerimise kohustust ega muid käibemaksukohustusi kaasa ei too (ilmselt on aga arve sel juhul esitatud koos Iirimaa käibemaksuga, mille tagastamist siis taotleda ei saa).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!