Esmaspäev, 11 Oktoober 2021 16:04

Käibemaksu lisamine

Kas ettevõte, kes soovib vabatahtlikult hakata käibemaksukohustuslaseks (piirmäär täis ei ole), peab muutma ka kõik aasta algusest esitatud arved tagasiulatuvalt ja lisama käibemaksu või hakatakse arvele käibemaksu lisama hetkest, mil ettevõte saab käibemaksukohustuslase otsuse? 

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Mittekäibemaksukohustuslasest ettevõte on aruandeperioodil soetanud teenuseid seotud osapoolelt, kes on käibemaksukohustuslane. Kas seotud osapoolte lisas peab ostja kajastama ostetud teenuseid (ostud) koos käibemaksuga (ostja jaoks kulu) või ilma käibemaksuta?

Käibemaksuseaduse (KMS) § 19 lg 1 kohaselt tekib isikul käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustus, kui tema maksustatav käive ületab 40 000 euro piirmäära kalendriaasta algusest arvates. Nimetatud piirmäära hulka ei arvata põhivara võõrandamist.

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Eestis registreeritud ettevõte müüb kaupa Lätis registreeritud firmale. Mõlemad firmad on oma riigis registreeritud käibemaksukohustuslaseks. Kaup läheb Poolast Rootsi, tegu on kolmnurktehinguga. Kas aastaaruandes tuleb näidata lisa „Müügitulu” osas „Müügitulu geograafiliste piirkondade lõikes” müügi asukohana ostja registreeritud asukoht (Läti) või riik, kuhu kaup tarnitakse (Rootsi)?
Maksuamet ei ole täheldanud, et käibemaksukohustuslase piirmäära tõstmise järel oleks ettevõtjad hakanud kohustuse vältimise eesmärgil eri ettevõtteid looma.