25.04.2014 Reede

Kas valesti parkimise eest saadud leppetrahv on ettevõtlusega seotud kulu? Esile tõstetud

Töötaja viibis töölähetusel ja parkis ettevõtte sõidukiga selleks mitte ettenähtud kohale. Esitatud leppetrahvi nõudel on ettevõtte sõiduki reg.märk. Kui ettevõte nimetatud leppetrahvi tasub, kas siis tuleb tasuda ka tulumaks? S.t. kas tegemist on ettevõtlusega seotud või mitteseotud kuluga? Töötaja täitis tööülesandeid.

Vastab MTA spetsialist Ester:

Kas valesti parkimise eest saadud leppetrahv on ettevõtlusega seotud kulu?
Kas valesti parkimise eest saadud leppetrahv on ettevõtlusega seotud kulu? Foto: Maksu- ja Tolliamet

Kahjuks ei selgu, kes on küsija, sest seaduse alusel määratud ja tasutud trahvide maksustamisel on see väga oluline.

Tulumaksuseaduse (edaspidi - TuMS) § 51 lg 2 p 1 kohaselt ei loeta ettevõtlusega seotud kuluks (st maksustatakse) seaduse alusel tasutud trahvid (vorm TSD lisa 6 rida 11), kui need on määratud residendist äriühingule, mittetulundusühingule, sihasutusele, juriidilisest isikust usulisele ühendusele ja TuMS § 53 lg 1 kohaselt ka mitteresidendist juriidilise isiku Eestis asuvale püsivale tegevuskohale.

Seega need nimetatud isikud on kohustatud deklareerima temale määratud trahvid peale tasumist.

Täiendavalt soovitame tutvuda meie kodulehel oleva materjaliga aadressil http://www.emta.ee/index.php?id=31320: "Juhised maksudeklaratsiooni TSD lisa 6 täitmiseks (alates 01.01.2011)" punkt 2.1.1. Seaduse alusel määratud trahvid ja sunniraha ning maksukorralduse alusel tasutud intressid (TSD lisa 6 rida 11, 12).

Soovitan Teil eelkõige enda jaoks täpsustada kas tegemist on ikka trahviga. Trahvikviitungil peaks olema viide, millise seaduse millist sätet on rikutud ja seal on näha, kas on tegemist trahviga. Näiteks liiklusseaduse alusel tasumisele kuuluv viivistasu, mida rahvakeeles nimetatakse parkimistrahviks, ei olegi tegelikut trahv.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!